Arivehayat

Arı Oğulu Nasıl Yakalanır?

Teknik arıcılık yaparken oğul verme durumunu hiçbir arıcı istemese de bazı durumlarda bunun önüne geçmek mümkün olmuyor. Arı ırkının oğula meyilli olması, oğul vermesinin engellemek adına bazı bakımların yapılmaması halinde; arılar oğula gidiyor. Peki, arı oğulu nasıl yakalanır? bu sorunun cevabını bu yazıda göreceksiniz.

Arılarda Oğul Verme Nedir?

Bal arısı kolonisinin yeni bir koloni oluşturmak amacıyla kovandaki ana arının kovan içerisindeki işçi arıların bir kısmıyla beraber kovanı terk etmesi olayına arıcılıkta “oğul verme” adı verilmektedir. Her dönemde görülebilen oğul verme olayı genel itibariyle erken ilkbahar sezonundan sonra havaların ısınması ve besin kaynaklarının çoğalmasıyla görülmeye başlamaktadır.

Arı niye oğul verir?

Havanın güzel olduğu saatlerde sabahın erken saatlerinde, arılar oğula gitmektedir. Her ne kadar ıslah çalışması yapılsa da yüzde yüz başarı sağlamak her zaman mümkün değildir. Bal verimi yüksek, oğul eğilimi düşük, kışa dayanıklı, kışın bal tüketimi az olan ve uysal olan ırklar için çalışmalar yapmaktalar.

Ana arı üretimini sürdüren üreticiler çalışmalarına devam etmektedir. Fakat henüz piyasada fenni kovanlar yok iken, eski zamanlarda sepet kovanlarda ya da kütük kovanlarda arıcılık yapmaktalardır. Ne yazık ki bu kovanlara müdahale ederek arıların oğul vermesini engellemek mümkün değildi.

Bu zamanda ise artık arıcılar teknik ve fenni kovanlarda çalışmalarını sürdürmekte; oğul vermesini engellemek için faaliyetlerine devam ediyorlar. Bunun yanı sıra ana arısının verimi düşen ve yaşlandığı zaman değiştirme imkanı oluyor. İşte bazı durumlarda bunun önüne geçemiyoruz. Havaların ısınmasıyla arılar kovan içinde sıkışmakta ve iç güdüsel bir hareketle oğula gidiyor. Arıcılar bu durumun iyi bir şey olmadığını ‘ arı piç atmış’ kelimesini dile getirmekle ortaya koydular.

Oğul engellemek için genelde meme kontrolü yaparız, fazla olan memeleri temizleriz, bazen bunları yapsak ta önüne geçemeyiz. Kovan önüne arıları silkeleriz, ana arıları temizleriz. Fakat belirli gün sonra aynı kovandan yine oğul çıkar. Ne yapsak ta bunun önüne geçemeyiz. Peki, her ne yapsak yapalım oğul çıktığında; arı oğulu nasıl yakalanır? biraz bundan bahsedelim:

Arı Oğulunu Nasıl Yakalarız?

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki oğul arıları kovandan bal tüketerek karnı tok bir şekilde çıkarlar. Bu yüzden arılar kolay kolay saldırmaz ve sokma eğiliminde olmaz. Bu bizim için bir avantajdır. Kovana katma işlemini daha kolay bir şekilde yapmamızı sağlayacaktır.

Dala konan oğulu altına bir çuval tutarak içine silkeleyip rahat bir şekilde yakalarız. Eğer yüksek ağaçta ise uzun bir sopanın ucuna kabarmış peteği bağlarız, ya da ağ şeklinde oğul yakama ürünü var, onunla bu işi daha kolay hallederiz.
Eğer arılığınız etrafında hiç ağaç yoksa yakın yerlere ağaca benzer bir şey dikin; bunların üzerine de oğul esansları sürün.

Böylece çıkan oğullar uzak mesafelere gitmeden buraları tercih edecekler. Arılık başında değilken oğulları yakalama imkanız pek olmaz; fakat arılık başındayken oğul çıkarsa taşları birbirine vurarak veya ellerinizi şaplatarak oğulun bir yer inmesini sağlayın. Oğul zamanı arılık başında olmaya vaktiniz olmadığı zamanlarda; boş kovanların içine birkaç kabarmış petek koyun. Bunlar arılığınız da olsun. Belki çıkan oğullar bu kovanlara girerler.

Kovanın önüne ya da uçuş tahtasına oğul esansı dökün ve böylece çıkan oğullar bu kovana girme ihtimali yükselir. Arılıkta olmadığınız zamanlarda oğulu kaçırmamak için yapabilecek şeyler bunlar. Oğul yakalamak için arıcılık malzemesi satan yerlerde makul fiyatlarda kremler ve esansları bulabilirsiniz.

Bir Arının Oğul Vermesi Nasıl Engellenir?

Eğer arılıktaki arı kovanları kapalı bir alanda değilse öncelikte kovanların üstünü güneşten korumak amacıyla kapatmak gerekir. Aşırı şekilde güneş alan kovanlarda arılarda oğul verme eğilimi fazlalaşır. Bu yüzden kovan kapaklarının üzerine yaprak dalı gibi şeyler koymak ve gölgelendirme yapmak önem taşımaktadır. Aynı zamanda ilkbahar ayının gelmesiyle birlikte mutlaka meme kontrolünü düzenli olarak yapmak gerekmektedir.

Arılar Hangi Aya Kadar Oğul Verir?

İlkbahar ayının gelmesiyle birlikte kolonideki mevcut arı sayısı hızla çoğalır ve bu yüzden kovanda oğul çıkarma hazırlıkları başlamaktadır. Nektar kaynağının fazlalaştığı ve uygun mevsimde arılarda oğul olayı fazla görülür. Mayıs-Haziran aylarında sıklıkla bu durumla karşılaşılmaktadır.

NARENCİYE BALI FAYDALARI okumak için buraya tıklayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu