Arivehayat

Arı Ne Zaman Satın Alınır?

Arıcılıkta ekipman sorununu çözdükten sonra her şeyimiz hazır durumu geldiğinde; bahar ayının başlamasıyla beraber çok sayıda koloni kaybı yaşayabiliriz. Bu durumda arı satın almak zorunda kalırız. Peki ,arı ne zaman satın alınır, bu konuda bilgi sahibi olmamız gerekir.

Teknik bilgiye sahip olmayan birisiyseniz; sizlere tavsiyem 3 kovanla bu işe başlamaktır. Yavaş yavaş işi öğrendikten sonra koloni sayısını çoğaltmaya başlamanız sizin için daha faydalıdır. Aniden fazla kovan sayısıyla işe başlamanız sizin açınızdan risk taşır. Koloni kayıplarını önleyemeyebilir ve yaptığınız yatırımı heba edersiniz. Bu yüzden tecrübe elde edesiye kadar hobi niyetiyle arıcılık yapmanızı tavsiye ediyorum.

Tecrübeli bir arıcı iseniz en verimli zamanın ilkbahar ayı olduğunu ve bu ayda verim fazla olduğundan; arı satın almak için en uygun zaman olduğunu bilirsiniz. Zamanlamayı tahmin etmek çok zor değildir. Fakat arı alırken nelere dikkat etmeliyiz; bu soru bizim için daha önemlidir.

Arı Alırken Nelere Dikkat Edilir?

Bu konuda bilgi sahibi olmak ve üretimde sürekliliği sağlamak adına; yüksek verim elde etmek bizim için önemlidir. Tüm sezon boyu verdiğimiz emeğin karşılığını almak isteriz. Bal hasadı döneminde hüsran yaşamamak adına teknik bilgilere hakim olmamız gerekir.

Arı alırken dikkat etmemiz gereken konulardan birisi arı ırkıdır. Yöreye uygun ve verim kapasitesi yüksek, fazla melezlenmemiş arı ırkıyla çalışırsak yüzümüz gülecektir.

Çalıştığımız bölge her ne kadar iklim koşulları ve arazi şartları bakımından yoğun nektar kaynağı olsa da; bölgeye adapte olan arı ırkıyla çalışmamız gerekir.

Arı renkleri ülkemizde doğu-batı yönlü olarak sarı ırk adı verilen yapıdadır. Doğu yörelerindeki arılarda sarı bantlar çok düşüktür. Güneydoğu bölgelerinde ise arılar genelde hırçındır. Fakat bu arıların bal tutma kapasiteleri fazladır.

Arı Alırken Dikkat Etmemiz Gerekenler

Uygun mevsim koşulunda arı ne zaman satın alınır, arı satın alırken dikkat etmemiz gereken hususları maddeler halinde sıralayacak olursak;

  • Irk ve cins bakımından bölgeye adapte olanları seçmemiz gerekir.
  • Satın alma işlemi sırasında güçlü kolonileri tercih etmeliyiz.
  • Ana arının genç ve yumurta kapasitesi yüksek olmalı, arılarda hastalık olmamalı, peteklerin çok siyah olmamasına dikkat etmeliyiz.
  • Koloninin devamlılığı bakımından bal ve polen kaynağının yeterli seviyede olmasını göz önüne almayız.
  • Eğer arıcılık konusunda yeteri düzeyde bilgi sahibi değilsek; yakın çevreden bilgi almalı ve ırk konusunda bilgilenmeliyiz.Bu işlemleri hallettikten sonra bir de kovana ihtiyaç duyarız. Kovanla beraber arıyı satın alabilirsiniz ya da kovanı başka yerden temin edersiniz. Verim açısından en az arı kadar kovan da bizim için değer taşımaktadır. Bu yüzden kovan alırken kullanımı kolay, kontrol edilmesi bakımından pratik olmalı; kırık ve çatlağı olmamalı, kalite standartlarına uygun olmalıdır. Taşıması kolay olmalıdır. Standart ölçülere sahip olmalıdır.

Evet arı alırken nelere dikkat edeceğiniz konusunda sizlere vereceğimiz tavsiyeler bu kadar. Umarım yazımızdan faydalanırsınız. Görüşmek üzere.

ARICILIK KREDİSİ NASIL ALABİLİRİM diyorsanız BURAYA TIKLAYINIZ.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu