Arivehayat

Arı Kovanları Nasıl ve Ne Zaman Dezenfekte Edilir?

Bal sezonuna başlamadan önce ilkbahar bakımı yaparken arıcılar arı kovanlarını temizlemektedir. Hal böyle olunca sordukları sorular arasında arı kovanları nasıl ve ne zaman dezenfekte edilir yer almaktadır. Kovanları düzgün tertibatta temizlemek arı hastalıkları ile karşılaşmamak adına bizim için oldukça önemlidir. Temizlik yapmamız için en uygun zaman ise ilkbahar ayının gelmesidir.

Kovan Temizliği Ne Zaman Yapılır?

Temizliğe başlarken arıların kovan dışında fazla olduğu saatleri tercih etmeliyiz. Kovan aktarma işlemi yapacak ise hava sıcaklığının en az 15 derece olmasına dikkat etmeliyiz. Rüzgarsız ve güneşli bir gün olmasına özen göstermeliyiz. Hava sıcaklığı fazla olduğu zamanlarda arı yumurtalarında kuruma oluşabilir; düşük sıcaklıklar da ise yavruların üşümesi söz konusudur.

Eğer kovan değişikliği yapmayacak isek geçici bir kovana arıları aktarırız ve temizliği yaptıktan sonra; tekrar eski kovanına geri koyarız. Kovan değişimi yapacak isek pürmüzle kovan içini alevle yakarak mikroplardan arındırmış oluruz. Kovan içinde mum kırıntısı ve başka maddelerin kalıntısı varsa bunları da kazımalıyız. Kovanları değiştirirken aynı renkte olmasına dikkat etmeliyiz. Arılar eski renk kovanı görmediklerinde şaşırmaları kaçınılmaz olur ve kovana girmek istemezler.

Çerçeveleri yeni kovana aktarma yaparken ana arının düşmemesine dikkat etmeliyiz. Kovan değiştireceğimiz arıların üzerine duman verip; çerçeve aralarına girmesini sağlarız. Sonrasında çerçeve üzerinde yer alan mumları el demiri yardımıyla kazırız. Bu işlemleri yaparken pratik ve seri olmalıyız. Arıları huzursuz etmeden çalışmalıyız.

Kış sonunda sönen kovanlar varsa; bu kovanların içindeki ballı çerçeveleri alarak sırlarını alıp arılara dağıtırız. Erken ilkbahar ayında sırrı olmayan ballı çerçevelere arılar daha hırslı çalışmaya başlayacaktır.

Temizlik İçin Kullanılan Malzemeler

Kovan temizliği esnasında fırça ya da el demiri kullanarak kovan içindeki kalıntıları kazımalı; sonrada güzelce silmeliyiz. Daha sonra işimiz garanti olsun diyorsak; kovan içini pürmüz ile yakarak mikroplardan iyice dezenfekte ederiz. Elimizde pürmüz yoksa sodalı suyla ya da kovan temizliği için özel solüsyonlar ile kovanın içini temizlemek mümkündür.

Arıları tahliye ettikten sonra kovan içindeki bal ya da mum kalıntılarını el demiri ile kazırız. Kovan böylece pürüzsüz ve kalıntı olmadan temiz hale gelir. Ancak dikkat etmemiz gereken diğer bir husus ta temizlik yaparken kullandığımız malzemelerin de temiz olması önemlidir. Son olarak kovanı temizlerken renginin fazla atmasına neden olmak; arıların kovanı tanımamasına neden olacağından buna da dikkat etmemiz gereklidir.

Evet arkadaşlar; arı kovanları nasıl ve ne zaman dezenfekte edilir konusunda sizlere vereceğimiz bilgiler bu kadar. Bu konu bizim için oldukça önemli olduğu için mümkün olduğu kadar detaylı bilgi vermeye çalıştık.

Karakovan balı ile ilgili detaylı yazımızı okumak için buraya tıklayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu