Arivehayat

Arı Keki Nasıl Yapılır?

Kış aylarında bal stokları azalan arılar için gerekli olan besin maddelerinden birisi de arı kekidir. Arı keki nedir, arı keki nasıl yapılır gibi sorulara cevap arıyorsanız bu yazıyı detaylara ulaşacaksınız. Arı keki nasıl yapılır cevabını verecek olursak; bazı malzemeleri ölçülü olarak kullanıp arı kekini elde ederiz. Arıcılık malzemesi satan yerlerden de hazır paketlerde satılmaktadır. Ama bunlar size güven vermiyor ise sizde kendiniz arı keki yapabilirsiniz. Piyasada bulunan arı keklerinde glikoz kullandıklarını düşündüğünüzde sizlerde kendi arı kekinizi doğal tariflerle yaparsınız. Böylece içiniz daha rahat olur ve arıya ne verdiğinizi bilmiş olursunuz.

Bazı malzemeler temin ederek arı kekini hazırlıyoruz. Bunların arasında pudra şekeri yer alıyor. Toz şekeri blenderdan geçirip elde edebiliriz. Aynı zamanda hazır pudra şekeri alsak olmaz mı derseniz, pek tavsiye etmiyoruz.

Arı keki yaparken kullandığımız balın kendi ürettiğimiz bal olmasına özen göstermeliyiz. Bunun yanında elimizde bal yok ise kaliteli bal temin etmeliyiz. Piyasada bulunan ay çiçek balını genel de arı keki yapımında kullanırlar, sizde böyle yapabilirsiniz.

Arı Keki Tarifi

Sizlere aşağıda verdiğimiz tarifler ile sizlerde arı kekini hazırlayabilirsiniz. Bu tariflerden her birinde bal ve pudra şekeri bulunmaktadır. Bu tariflerin yanında isterseniz yağsız süt tozu veya soya unu, polen gibi besin maddeleri ekleyebilirsiniz.

  • Tarif 1 : 6 kg pudra şekeri+ 3 kg süzme bal
  • 2.Tarif : 3 kg süzme bal + 6 kg pudra şekeri+ 1 kg polen
  • Tarif 3: 6 kg pudra şekeri+ 3 kg süzme bal+ 1 kg soya unu veya yağsız süt tozu

Arı Keki Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Arı kekini hazırlarken çok akışkan olmamasına dikkat etmeliyiz. Yaptığımız kek akışkan olursa kovan içine akar ve arılar zarar görür. Aynı zamanda arı keki çok katı da olmamalıdır. Bu seferde arılar arı kekini tüketmekte zorlanırlar.

Nasıl hamur hazırlıyorsak kulak memesi kıvamında olmasına özen göstermeliyiz. Hazırladığımız arı keki çok cıvık olursa içerisine bir miktar daha pudra şekeri ekleyebiliriz.

Arı kekinin düzgün şekilde karışması için makinede karıştırarak yapmanızı tavsiye ederiz. Elle karıştırmanız zahmetli olur ve arı keki yeteri derecede karışmaz. Arı keki yaparken mutlaka bal ile yapmaya özen göstermeliyiz. Su ile yapılan kekler zamanla ekşir ve bozulur. Aynı zamanda belirli bir süre sonra da sertleşme meydana gelir.

Arı kekinin içinde polen ve soya unu bulunması da fayda sağlar. Diğer taraftan yavru sayısı çok olan kovanların polene olan ihtiyacı fazladır. Bu yüzden erken ilkbahar döneminde kek takviyesi yapmak isterseniz, kekte polen olmasına özen gösteriniz.

Arı Keki Nasıl Verilir

Arıların gelecek sezona kadar güçlü çıkmasını sağlamak adına arı keki vermekteyiz. Bal akım dönemine güçlü koloni ile girmek bal verimi açısından bize avantaj sağlar. Kış aylarında bal stokları az olan arılara mutlaka arı keki vermeliyiz. Kış ayı sonunda ilk zamanlarda kovanlarda arı mevcudu azalır. Burada ise arı keki önemli rol oynamaktadır. En az kayıpla sezonu geçirmek için arı kekini ihmal etmemeliyiz.


Hazırladığımız arı kekini verirken zayıf olan kovanlara 500 gr (bir paketin yarısı kadar) olacak şekilde veririz. Güçlü olan kolonilere ise 1kg tam paket halinde veririz. Arıların arı kekini daha kolay tüketebilmesi için paketi bir tarafından deleriz. Bıçak ile paketin üstünü çizerek te keki verebiliriz. Arılar daha kolay kokuyu alacak ve bu sayede keki daha rahat tüketecektir.

Kış aylarının sert geçmediği havanın elverişli olduğu zamanlarda takviye yapmak için kovanı kontrol edebilirsiniz. İhtiyaçları var ise arı keki verebilirsiniz. Kek vermek için ise ideal sıcaklık 15 derecedir.


Yalancı Ana Arı Nedir? Okumak için tıklayınız.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu