Arivehayat

Arıya Arı Keki Ne Zaman Verilir?

Birçok arıcı arıya arı keki ne zaman verilir? Diye sorduğumuzda genelde aşağı yukarı aynı cevabı almaktayız. Arı malzemesi satan firmalar ise arı keki vermenin zararı olmaz gibisinden arı kekini istediğiniz zaman verin diye ortaya bir şey atar.

Arı kekinin arıya verilmesi konusunda iyi bir araştırma yapmak ve iyi analiz gerekir. İşin uzmanı olan bir kişi zaten internet ortamında arıya arı keki ne zaman verilir? Diye araştırma yapmayacaktır.

Erken ilkbahar ayının gelmesiyle beraber arının bal durumuna bakılarak az da olsa bal vermekte pek bir sakınca olmaz. Arıya teşvik amaçlı verilen bu kek sayesinde arı biraz kendine gelir ve bahar havasına erken girer. Bahar aylarında genelde doğada nektar akımı iyi olduğu zamanlarda kek verilmesi pek tavsiye edilmez ancak bazı iklimsel şartlarda yeteri kaynak yok ise arıya kek verilebilir.

arıya arı keki ne zaman verilir?
arı keki

Kışın Arıya Kek Verilir mi?

Arıcıların birçoğu aynı zamanda kışın arıya kek verilir mi? sorusunun cevabını merak etmektedir. Kış ayından önce genelde arıya kek verilmektedir. Ancak arıya kek veriyoruz diye de kovanda ki bütün balı almamalıyız. Neticesinde arıların asıl besin kaynağı kış boyunca bal ve yeterli miktarda polendir. Bizler arı kekini kış aylarında koloniye dokunmayacağımız için yedek besin kaynağı olarak vermekteyiz.

Bazıları arıya kışın kek verme konusunda bazı videolar çekiyor olsa da arı kış ayında salkıma girdiğinden dolayı rahatsız etmemek daha iyidir. Kek tüketen arı su ihtiyacını karşılamak amacıyla ya da dışkı amaçlı dışarı çıkmak ister. Hava sıcaklığı da eğer 15 derecenin altında ise arının kovana geri dönme şansı azalır.

arıya arı keki ne zaman verilir?
arıya arı keki ne zaman verilir?

Arıya Arı Kekini Nasıl Veririz?

1 kg poşetlerde hazır şekilde temin edilebileceği gibi dileyen kendisi de güvenli bir şekilde kendi kekini hazırlayabilir. Sizlerde arı keki nasıl yapılır? konusunda bilgi sahibi olmak istiyorsanız, yazımızı mavi linke tıklayarak okuyabilirsiniz. Keki verirken koloninin gücüne göre 6 çıta ve üzeri kovanlara 1 kg, 6 çıtanın altındaki kovanlara yarım kilogram olacak şekilde kek vermek idealdir. Kek poşetlerini bıçak yardımıyla çizerek hafif aralayarak elimizle inceltip kovanlara veriyoruz. Arı kek verirken bulaşığını çıta üstünde bırakmamaya gayret göstermeliyiz. Tam yağma dönemi olduğu için kek verme çalışmasını dikkatli yapmalıyız.

Ocak Ayında Arı Keki Verilir mi?

Eğer arıların kış öncesi gerekli bakımları yapıldıysa ve kasım ayı gibi kekleri verildiyse kış aylarında kovanı rahatsız etmemek gerekir. İlla vermek isterseniz de hava sıcaklığının 10 derece civarında olduğu bir gün seçmeniz gerekir. Ocak aylarında böyle sıcak havaları tercih ederek kek eksiği olduğunu düşündüğünüz kovanlara verebilirsiniz. Ancak arılık yakınında mutlaka su bulundurmaya özen göstermelisiniz.

arıya arı keki ne zaman verilir?

Arılara Kışın Neden Kek Verilmez?

Arılar nektar akımı dönemi boyunca kışın yiyeceği nektarı depolamaktadır. Gerekli olan nektarı sindirerek içerisine protein ve kışın gerekli olacağı malzemeyi koyar ve kışı beklemektedir. Kışında bu hazır besini tüketerek kış boyunca aç kalmazlar. Bu yüzden arılarda kışlatma çalışmaları büyük önem taşımaktadır.

Bizler dışarıdan takviye olarak arılara arı keki vermekteyiz. Ancak kek içerisinde sakkaroz miktarı fazla olduğu için arılar bu keki tükettiğinde suya daha çok ihtiyaç duyar. Su ihtiyacı için de dışarı çıkan arı kış ayında kovana geri dönemeden ölür. Bu yüzden kışın arıya kek vermek oldukça risklidir.

Aynı zamanda bu sakkarozu parçalamak içinde daha fazla enzim ve protein üretme ihtiyacı oluşacak ve bu da bünyede protein kaybına neden olacaktır. Diğer taraftan kovan içerisine arılar pislemediği için sert hava koşullarında dışarı çıkıp pisleyemediğinden bazı sindirim rahatsızlıkları da meydana gelecektir.

arıya arı keki ne zaman verilir?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu