Arivehayat

Arı Havası Nedir? Arı Havasının Faydaları Nelerdir?


Yabancı adı apiair, dilimizdeki karşılığı ise arı havası olan bu terimde api: hava , yani arı kovanındaki havayı solumak anlamını taşımaktadır. Arı kovanına tıpkı hastanelerdeki solunum havası aparatına benzer bir sistem takılarak kovan içerisinde bulunan arı ürünleri karışımının havası solunarak özellikle solunum yolu enfeksiyonları ve hastalıklarının tedavi edildiğini biliyor musunuz? Gelin hep beraber bu yazımızda; arı havası nedir, arı havasının faydaları nelerdir konusunda beraber bilgi sahibi olalım.


Soluduğumuz hava ne kadar kaliteli olur ise bizimde solunum yollarımız o kadar sağlıklı olur. Günümüzde ise artık dünya üzerindeki en büyük problemlerden birisi hava kirliliğidir. Kalitesiz hava solunduğu zaman ortaya astım, bronşit, koah vb. solunum hastalıkları ortaya çıkmaktadır. Tıp dünyası her ne kadar ilaçlarla bu hastalıklara çözüm üretse de insanlar alternatif tıp yolunda şifa aramaya devam etmektedir. İşte Api-air yani arı havası bunlar arasında yer alan apiterapi yöntemleri arasında bulunmaktadır.

2010 yılında Almanya da yapılan Apiterapi konferansında ilk kez arı havası anlatılmıştır. Arı havası nedir sorusuna cevap olarak kovan içerisindeki arılar tarafından üretilen bal, propolis, polen, bal mumu, arı sütü gibi ürünlerin kovan içi sıcaklığıyla beraber hava karışması ve bu havanında cihaz yardımıyla hastalar tarafından solunmasıyla ortaya çıkan tedavi yöntemidir diyebiliriz.

Arı Havasıyla Tedavisi Olan Hastalıklar

Bir apiterapi yöntemi olan arı havası . Apiterapi ise Mısır zamanlarından günümüze kadar gelmiştir. Arı havası tedavisi Nisan ayında başlayıp Eylül ayına kadar devam edebilir. Arı havasının hangi hastalıklara iyi geldiğini sıralayacak olursak;

  • Bronşit;
  • Astım;
  • Alerjiler;
  • Kronik akciğer hastalıkları;
  • Enfeksiyonlara karşı hassasiyet;
  • Bağışıklık sistemini Zayıflamış;
  • Solunum yolu enfeksiyonları;
  • Kronik baş ağrısı, migren;
  • Stres;
  • Depresyon

Uygulanırken bir solunum maskesiyle arı kovanının havası teneffüs edilmektedir. Arı havası tedavisinde önerilen tedavi süreci günde yarım saat, 12 güne kadar yapılabilir. Tedavi ise etkisini en geç 2 ay içerisinde göstermeye başlar.

Kovandaki mikrop ve bakterilerden kovanın arındırılması için arılar tarafında üretilen propolis doğal bir antibiyotik özelliği göstermektedir. Propolisin kovan içi sıcaklığıyla oluşan buharının solunması da arı havası sayesinde kişilerin aynı etkiyi görebileceği ise aşikardır. 

Karabuğday balı faydaları okumak için buraya tıklayın


Arı Kovanı Havası Tedavi Edici Özellikleri


Arıcılık geliştirme merkezleri artık bazı üniversiteler aracılığıyla arı havası üzerinde çalışmalar yapıyor. Nefes darlığı, alerjik astım, KOAH gibi hastalıkların tedavisi amacıyla Almanya, Slovenya ve Romanya gibi ülkelerde; uzun süredir kullandıkları  ‘Api-Air’ son yıllarda arıcılarımız tarafından ülkemizde de uygulanırken; DAGEM Müdürü Doç. Dr. Meral Kekeçoğlu bu hastalıklara şimdiye dek iyi geldiğine dair; hiçbir bilimsel kanıt yok dedi. Arı havasının hastalıkların tedavisinde fayda sağladığını anlayabilmek adına üniversitelerde altyapılar kurdular. Apiair cihazları ise özel olarak tasarladılar.

İlk olarak denek hayvanlarını çalışma amacıyla seçtiler. Denek hayvanları üzerinde yapılan deneyler sonucunda olumlu sonuçlar alırlarsa; insan üzerinde de çalışmalar yapacaklar.  Olumlu sonuçlar almaları halinde kronik solunum hastalıkları için umut ışığı olacak.


Api Air aslında birçok ülkede uygulanıyor. Özellikle kronik akciğer hastalıkları olanlara uygulanıyor. Geleneksel ve tamamlayıcı tıp konusunda; düzce üniversitesi arı ürünleri konusunda çalışmalar yapmaktadır. Arı ürünleriyle birlikte Api air konusunda da çalışmalar vardır. Bu çalışmayı ilk olarak Düzce Üniversitesi düzenlemiştir. Sonrasında Selçuk Üniversitesi’nde de vardır.

İlk apiair cihazını ise yine Can Dinler adındaki biri tasarladı. İlk bilimsel çalışmalar bu şekilde başlamış oldu. Deney hayvanlarını alarak onlarda kronik akciğer hastalıkları oluşturdular; Koah hastalığı meydana getirdiler. Düzce Üniversitesi olarak yaptıkları KOAH, alerjik astım ve bronşit gibi hastalıkların tedavisinde; böylece bir umut ışığı oluşacak.

Belki bu hastalıkların tedavisi için bir ışık doğacak. Fakat bilimsel alt yapı olması çok önemlidir. Biz, bu bilimsel alt yapıyı burada oluşturmaya çalışıyoruz. Bazı çalışmalarımızı tamamladık, bazı çalışmalara yeni başladık. Eğer olumlu sonuçlar alırsak bunları en kısa zamanda sizlerle paylaşmak istiyoruz diyerek sözünü bitirdi. Evet böylece sizlerle ; arı havası nedir, arı havasının faydaları nelerdir konusunda yeni bilgiler öğrendik.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu