Apiterapi

Arı Ekmeği Faydaları-2022

Arı ekmeği faydaları son zamanlarda vücuda mükemmel etkileriyle ünlenenve şifa kaynağı olan arı ürünleri arasında popülerliğiyle konuşulmaktadır. Bu konuda meraklı olanlara bilgi vereceğiz. Diğer adı perga olan arı ekmeği, bağışıklık sistemine olan faydaları konusunda bal ve polenin önüne geçmiş durumdadır. Peki, arı ekmeği nedir?

Arı Ekmeği(Perga)Nedir?

Arıların yavrularını beslemek adına çiçeklerden topladıkları polenleri petek gözlerine depolarken, kendi salgılarıyla zenginleştirip yavru arıların tüketimine uygun hale getirdikleri ürüne arı ekmeği ya da diğer adıyla perga adı verilmektedir. Bu da bize arı ekmeği(perga) nedir, arı ekmeği faydaları nelerdir? konusunda tanım olarak yeterlidir. Faydaları ise saymakla bitmeyen bu mucize ürünü birçok insan henüz bilmiyor.

Arı ekmeği ya da perga insan sağlığı adına polenden daha kıymetli bir üründür. Sebebi ise; polene kendi salgılarını ilave etmesidir. Bir nevi polenin petek gözlerinde işlenip bekletilerek daha olgun hale getirilmesi sağlanmaktadır. Arı ekmeği sağlık açısından çok fazla faydalı olmasına rağmen henüz yaygın olarak bilinmemektedir.

Arı ürünleri arasında çok fazla bilinmeyen ve şifa dağıtan arı ekmeği, anemi, pnömoni ve bakteriyel enfeksiyonların tedavisi amacıyla kullanılmaktadır. Yurt dışında perga, Türkiye’de ise arı ekmeği olarak bilinmektedir. Pupa döneminden sonra petek gözlerinden çıkan yavru arılar 5 gün boyunca arı ekmeği ile beslenmektedir.

arı ekmeği faydaları
arı ekmeği faydaları

Arı Ekmeği(Perga)nın İnsan Sağlığına Faydaları


Arı ekmeği içeriği yüksek olan asetil-kolin sayesinde tansiyon ve kabızlık tedavisinde etkili olmaktadır. Bedensel ve zihinsel gelişim bakımından katkı sağlamaktadır. Mikropları yok edici özelliği vardır. Diş etlerinin korunmasını sağlar. Üreme hormonlarına katkıda bulunmaktadır. Arı ürünleri arasında değerli bir ürün olan arı ekmeği (perga) ürünü insan sağlığına faydaları çok fazladır.

arı ekmeği faydaları
arı ekmeği faydaları

Arı Ekmeği(Perga) Nereden Alınır?

Polen ve propolise nazaran temini daha zor bir ürün olan arı ekmeği aynı zamanda ;saklama ve toplama koşulları konusunda yeteri kadar bilgi sahibi olunmaması nedeniyle piyasada çok yaygın değildir. Kullanım dozu konusunda net bilgi olmadığı ve ham halinin kullanılmasının pek önerilmediği bilinmektedir. Birkaç yıl öncesine kadar arı ekmeğinin kapsülü üretilmeye başlanmıştır. Arı ekmeği kapsülü çocuklarda günde bir, yetişkinlerde günde 2, sporcuların ise günde 3-4 kapsül kullanılması önerilmektedir. Perga kapsülü nerede satılır? sorusuna gelince; Şuan sadece Erciyes Üniversitesi Teknopark’ta eczanelerde bulunmaktadır. 

Diğer arı ürünlerinde olduğu gibi perga kullanmadan önce mutlaka doktora danışmak gerekir. Arı ürünlerine karşı alerjisi olanların asla doktor önerisi almadan kullanmaması tavsiye edilmektedir.

arı ekmeği faydaları

Arı Ekmeği Nasıl Saklanır?


Perga ya da diğer adıyla arı ekmeği, arı ürünleri arasındaki en değerli ürünler arasında yer almaktadır. Ülkemizde yeni yeni popüler hale gelen ve insan sağlığı açısından büyük faydası bulunan arı ekmeği özellikle atletler ve sporcular tarafından yoğunlukla ilgi görmektedir.

Arı ekmeği yani diğer adıyla perga ekmeği, arıların topladığı polenin kovana getirdikten sonra petek gözlerine depolaması ve bal ile harmanlaması sonucu ; sindirime uygun hale getirmesiyle yavru arının maması olarak ifade etmekteyiz. Peki böylesine değerli olan ürünü muhafaza ederken nelere dikkat etmek gerekir. Arı ekmeği nasıl saklanır?

Arı Ekmeğinin Muhafazası 


Nem seviyesi: Arı ekmeğinin en büyük düşmanı artan nem oranıdır. Nem oranının yükselmesiyle birlikte arı ekmeği küf ile örtülmeye başlar. Hava sirkülasyonunun ve havalandırmanın olduğu doğal ortamlarda muhafaza edilmelidir. 

Sıcaklık: En uygun sıcaklık ortamı arı ekmeği için 0-6 derecelik ortamlarda ya da bazı zamanlarda yüksek değerlerde bir yer seçilebilir. Pergayı dondurucuda muhafaza etmemeliyiz. Aynı zamanda buzdolabında da her zaman saklayamayız. Buzdolabındaki sıcaklık 0 derecenin altında dalgalanma göstermektedir.

Kullanılan Kaplar: Arı ekmeğini yalnızca kuru ve steril bir kap içerisinde korumak gerekmektedir. Bu plastik ya da cam ağzı kapalı olan bir kavanoz ya da kap olması uygundur. 

Arı Ekmeğinin Sentetik Vitamin Özelliği 

İlk 5 günlük yavru arıların temel besin kaynağı olan polenin, kovan içi faaliyet görevi üstlenen işçi arılar tarafından salgılarıyla özümsenerek mayalanmasıyla hazırladıkları arı ekmeği ya da diğer adıyla perga sentetik vitaminler arasında doğal besin içeriği olarak yaygın hale geliyor. Erciyes Üniversitesi Ziraat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Sibel Silici, ” Arı ekmeğinin, karaciğeri koruyucu, antibakteriyel ve immun sistemi destekleyen özelliği olduğu konusunda bilimsel çalışmaları kanıtladıklarını dile getirdi. 

Bal arıları yaşam döngüsü içerisinde işçi arıların yeni doğan yavru arıları beslemek adına çiçeklerden topladıkları poleni kovan petek gözlerinde depolayarak oluşturdukları arı ekmeği, zengin içerikli özelliği ile Türk bilim insanlarının çalışmaları arasında gözde haline geldi. 

arı ekmeği faydaları

Arı Ekmeğinin İçeriği 

Arı ekmeğinde hangi vitaminler var? sorusuna cevaben içeriği olarak; protein, C ve B grubu vitaminleri, nikotinik asit, folik asit, karotenoidler, antosiyaninler, magnezyum, kalsiyum, potasyum gibi esansiyel mineralleri içermektedir. Ayrıca içerisinde doymamış yağ asidi ve omega da bulunmaktadır. 

Arı Poleni İle Perga Arasındaki Fark 

Arı poleni çiçeklerden bal arılarının topladığı ve kovanlardaki tuzaklarla insanlar tarafından elde edilen çiçek tozudur. Polen aslında yavru arının besin kaynağının son hali değildir. Polen ürününün işçi arılar tarafından petek gözlerine depolanarak içerisine bal ekledikleri ve mineral bakımından daha zengin içerikli hale getirdikleri ürün arı ekmeğidir. 

Arı ekmeği mi polen mi? diye soranlar için ise şu cevap verilebilir: Arı ekmeğinin tat özelliği arı polenine göre daha iyidir ve vücutta emilimi daha kolaydır. Arı ekmeği polene nazaran daha az protein içerir ancak arı ekmeği içerisindeki proteinler vücut tarafından daha kolay şekilde sindirilir.

arı ekmeği faydaları


Sporcular İçin Arı Ekmeği 

Arı ekmeği genelde sporcular tarafından tercih edilen bir üründür. Arı kovanlarında yavru arıların temel besin kaynağı olduğu için az toplanmaktadır. Bir kovandan yaklaşık 200 gram kadar toplanabilmektedir. Sporcular için arı ekmeği tam bir enerji kaynağıdır. Bu yüzden arı ekmeği faydaları konusunda sporculara olan yararları da ön plandadır.


Sıkça Sorulan Sorular

Arı Ekmeği Kilo Aldırır mı?

Arı ekmeği eğer uygun dozlarda kullanılırsa kilo yapmaz. Aynı zamanda tokluk hormonunu harekete geçirdiği için de diyet yapanlara tavsiye edilmektedir.

Pergayı Kimler Kullanabilir?

Perga zengin içeriği sayesinde arı ürünlerine karşı alerjisi olmayan ve doktor kontrolünde dozajında kullanıldığı takdirde herkes tarafından kullanılabilen bir arı ürünüdür. Bu da bize pergayı kimler kullanabilir? sorusuna cevap niteliğindedir. Özellikle sindirim ve bağırsak problemi olanlar veya kansızlık yaşayanlara faydası bilimsel biçimde kanıtlanmıştır.

Arı Ekmeği Günde Ne Kadar Tüketilir?

Arı ekmeğini çocuklar günde 3-6 adet, yetişkinler ise 6-12 adet çiğneyerek tüketilmesi önerilir.

Arı Ekmeği Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Arı ekmeği anemi, karaciğer hasarı, kolit, depresyon gibi hastalıklara oldukça etkilidir. Ayrıca mikrop öldürücü ve antiseptik özelliği sayesinde kanamalı diş eti tedavisinde önerilmektedir.
Tansiyon ve kronik kabızlık tedavilerinde yardımcı olur.

Arı Ekmeği Cinsellik

Üreme hormonlarına etkisi sayesinde erkeklerin cinsel yaşamını geliştirme için kısırlığı tedavi etmek amaçlı kullanılmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu