Arivehayat

Arı Dansı Nedir? Arılar Neden Dans Eder?

Kovan dışında görev yapan işçi arılar diğer adıyla tarlacı arı olarak adlandırılırlar. Bu arılar nektar kaynağını tespit ederek kovana geri döndüğünde kanatlarını çırparak arı dansı denilen hareketi yaparlar ve arı dansı nedir sorusunun cevabı bu şekilde; arılar neden dans eder sorusuna cevap verecek olursak; bu dans ile diğer arılarla iletişim haline geçerek nektarın yönü ve yeri hakkında bilgi verirler. Birde bilim adamı tarafından arı dansı nedir, arılar neden dans eder sorusuna nasıl cevap bulduğu konusunda bilgi verelim:

Avusturyalı bilim adamı Karl Ritter Von Frish tarafından 1927 yılında yayınlanan Dans Eden Arılar’‘ kitabında arıların iletişim biçimleri konusunda detaylı bilgilere yer verildi. İlk yıllarda arı dansına ilişkin esrarengiz bilgiler içeren bu kitap büyük şaşkınlık yarattı. Her ne kadar şaşkınlıkla karşılansa dahi yıllar sonra alkışlar toplayarak 1973 yılında Nobel Ödülü almaya hak kazandı.

Henüz hiç kimse arı dansı nedir, arılar neden dans eder konusunda bilgi sahibi değildi. Bu sırada Frisch, arıların dans halinde birbirleri ile iletişim kurduğunu anlamıştı. İlk başlarda arı dansının anlamını tam olarak çözememişti. Yıllar boyu yapmış olduğu araştırmalar sonucunda arılar neden dans eder sorusuna cevabı bulmaya başladı. 


Arılar Nasıl İletişim Kurar?


Kendimizi bir tarlacı arı yerine koyduğumuzu varsayalım. Sabahın erken saatleri ile birlikte işbaşı yaparak çiçeklerin nektarlarını bulup kovana getirmek istiyoruz. Fakat minicik bedenimiz tek başına bunu yaparken diğer arkadaşlarımıza da bilgi vermek ister.

Nektarın varlığı ve kaynağı konusunda yer ve yön bilgisi vermek istediğimizde beden dilimizle arı dansı denilen hareketi gerçekleştiriyoruz. İyi bir nektar kaynağı keşfeden tarlacı arılar kovana geri döndüğünde diğer arılara haber vermek adına arı dansı yöntemini bu şekilde kullanmaktadır.

Arılar tüm yönleriyle bilim insanlarını hayrete düşürmektedir. Henüz birçok bilinmeyen mucizesinin olduğu çok zeki varlıklardır. Bu bilinmeyenlerin başında kovan ısısını titreşerek sabit tutma yöntemi gelmektedir.

Bu şekilde kolonilerdeki yumurtaları korumaya almaktadır. Yaban arısının saldırması halinde onu aralarına alarak bu ısı yoluyla yok ederler. Arıların vızıltı sesi işte bize böyle yoğun bir şekilde gelir. Oysaki bu vızıltı bir kanat çırpma hareketinden kaynaklıdır.

Bilim insanları yapmış olduğu çalışmalarda arıların hareket dilini tespit ettiler. Doğada besin ve polen kaynağı bulduklarında diğer arılara haber vermek için dans hareketine benzeyen hareketler gerçekleştirdiklerini tespit ettiler. Bu şekilde arı dansı nedir sorusuna cevap vermiş oldular. Arıların bunu yapmasındaki amaç neydi? nektar kaynağının yön ve yeri hakkında bilgi vererek zaman ve enerji kaybını engellemek olduğu görülmektedir. Arı dansının amacı budur. 

Arı Dansı Şekilleri

Dairesel Dans

Arılar için gerekli olan nektar kaynağı ile kovan arasındaki uzaklık 100 metreden fazla ise kuyruk sallama dansı yöntemiyle kovana dönen arılar haberleşme halinde bulunmaktadır. Bu arı dansı esnasında bal arısı karın kısmını sallayarak yarım daire çizerek ilerler. Hareketini tamamladıktan sonra keskin bir biçimde geri dönüş yapar ve diğer daireyi de tamamlar. 


Arı dansının yönünü ise bitki kaynağı ile güneş arasındaki açılar tayin eder. Güneşin yön durumunda değişme meydana gelirse bu açılarda değişir. Buna bağlı olarak dansın yönünde de değişmeler meydana gelecektir. Besin kaynağı güneş yönünde olursa arı dansı gerçekleştiren bal arısı başı yukarı gelecek şekildedir. Eğer güneş yönü besin kaynağına ters yönde ise başı aşağı gelecek şekilde dairesel hareketler gerçekleştirerek arı dansını tamamlayacaktır. Evet, böylelikle arılar neden dans eder sorusunu da güzel bir şekilde aydınlatmış olduk.


Petek Bal Nasıl Muhafaza Edilir? detaylar için tıklayınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu