Arivehayat

Arı Bölme Nasıl Yapılır?

Bal arılarında ilkbahar aylarından bal dönemine kadar uzanan mevcut gelişme yaşanır. Bu dönemde kıştan çıktıktan sonra yoğun nektar akımı ve şurup beslemesi sayesinde hızlı bir biçimde gelişmeye başlar ve arıların nüfusu artar. Aynı zamanda kovanada bal doldurmaya başlar ve ballık kısmını ekleme zamanı geldiğinde ana arının yumurta atma kapasitesi yavaş yavaş düşmeye başlar. Bu yoğunluk içerisinde ana arı kolonisi terk etme kararı alabilir ve oğul verme durumu yaşanır. Oğul verme teknik arıcılıkta istemeyiz. Bu yüzden arılarda kovan bölme işlemi yaparız. Gelin hep beraber arı bölme nasıl yapılır, okuyarak öğrenelim.

Arı Bölme Nasıl Yapılır sorusuna gelecek olursak bu konu 3 başlık altında toplanabilir:

1. Devşirme Usulü Bölme 

2. Elimizde Ana arı var ise kovanı bölme 

3. Elimizde Ana arı yok ise kovanı bölme 

Devşirme Usulü Bölme Nasıl Yapılır

Çok güçlü olmayan kovanlardan birer çıta alıp 3-4 çıtalı olacak biçimde yaparız. Yalnız burada dikkat edilmesi gereken durum her kovanda mutlaka ana arının olmasına dikkat edilmelidir. Bölme işlemi yapar iken bölünen kovanı uzak bölgeye taşımak gerekir ve böylece tarlacı arılar eski kovanına geri dönmesin. İlk çıta ballı ve polenli duvar çıta olmalıdır. Yanına kapalı yavrulu çıta konur ve yine yanına diğer kovandan kapalı yavrulu çıta konur. Sonrasında açık yavrulu çıta yanına koyduktan sonra onu koruması için varsa ballı çıta yoksa boş kabartılmış petek koyarız.

Ya da güçlü kovandan bölme işlemi yapacak isek; kovanı başka bir yere taşımadan bölme işlemi yapacak isek kovanı 25 cm kaydırırız ve yanına bölme yapacak kovanı koyarız. Duvar çıta olarak ballı çıta var ise onu seçeriz. Yanına iki tane yan yana kapalı yavrulu çıta onun yanına ise ; açık yavrulu çıta koyarız ve son olarak duvar çıta koyarız. Eğer koloni sayısı yetersiz ise bir çıta arı çırparız.

Arı bölme işlemi gerçekleştirilirken en dikkat edilmesi gereken husus ana arıyı bulmaktır. Bölme yapacağımız zaman böldüğümüz diğer kovan zayıf olmalı ve bölünen kovan ise güçlü olarak kalması gerekir.  Bölünen kovana ise hemen ana arı verilmemesi gerekmektedir. Ana arı asıl kovanda kalmalı ve bölmüş olduğumuz arı kovanına ise en erken olarak bir kaç saat içerisinden ana arı verilmesi gerekir  2-3 gün içinde verilmesi ise daha uygun olacaktır.

Eğer ana kovanda fazla bal varsa alabilirsiniz. Mevsimine göre ana arı yavru atma yaptığından dolayı çerçeveler bal ile dolduğunda yavru atamaz. Kış ayına girmeden ana arının yumurtlaması bizim için çok önemlidir. Ana arı yavru atsın ki arılar kışı daha kolay çıkarsınlar.

Elimizde Ana Arı Yoksa Bölme İşlemi

Örnek olarak elimizde 7 çıtalı bir kovanimiz var ve bu kovanda bölme işlemi yapmak istiyoruz. Boş kovanı böleceğimiz kovanın yerine getirerek 3 çerçeve arılı ve günlük yumurtası olan çıtaları bu kovana aktarıyoruz. Daha sonra bu 3 çıtanin sağlı sollu korunması için ballı petek var ise koyabiliriz. Ve sonrasında koloninin güçlü hale gelmesi için devamlı şurup ile besleme yaparak hızlı güçlenmesini sağlarız. Günlük yumurtalı citalardan ise ana arı üretimini kovan içindeki işçi arılar yapacaktır.

Elimizde Ana Arı Varsa Bölme İşlemi

Elimizde fazladan ana arı var ise yukarıdaki biçimde yine bölme yaptıktan sonra  elimizde bulunan ana arıyı kendi kafesi ile birlikte iki çerçeve arasına gelecek şekilde koyabiliriz. Kafes içindeki arı kekini arılar yiyerek ana arıya ulaşmış olurlar. Bu zamana kadar da ana arının kokusuna alışacaklardır.

Umarım arı bölme nasıl yapılır konusunda yazdıklarımın faydasını görürsünüz. Bütün arıcılara bol nektarlı sezonlar diliyorum:) Ayrıca arı birleştirme konusundaki yazımızda sitemizde mevcuttur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu