Arivehayat

Arı Birleştirme Nasıl Yapılır?

Her ne kadar profesyonel arıcılar için arı birleştirme işlemi kolay olsa da amatör olan kişiler bu konuda sorun yaşamaktadır. Burada arı birleştirme nasıl yapılır sorusundan önce neden birleştirme yapıyoruz önce bunu anlatalım. Zayıf olan arı kolonileri gelişim bakımından ağır kalır ve verimi düşük olur. Aynı zamanda zayıf olanların kışı çıkarması oldukça zordur. Bu sebeple kolonileri daima güçlü tutmalı ve yeni sezona güçlü arılarla başlamak için arı birleştirme nasıl yapılır konusuna önem vermeliyiz.

Özellikle erken ilkbahar döneminde arı birleştirme yapmak size büyük avantaj sağlar. Bal akım dönemine kadar kolonileri güçlendirirseniz sezon sonu gülen taraf olursunuz. Yalnızca ilkbahar dönemi değil sonbahar ayında da kış hazırlıkları yapmaya başladığınızda ana arıları kontrol etmelisiniz. Arı birleştirmek için illa kovanın zayıf olması lazım değil. Güçlü bir kovanınız var ama ana arısı ölmüştür. Bu durumda arı birleştirme işlemi yapmanız iyi sonuçlar alırsınız. Bu mevsimde ana arı bulmak oldukça zor olduğu için en sağlıklısı birleştirme yapmaktır.


Bal akımı başlamadan evvel zayıf olan koloniler arı birleştirme işlemi yapıldığı takdirde kuvvetli koloniler haline gelmiş olacaktır. Böylece bal akımından çok yüksek seviyede yararlanacaksınız . Bal akımından hemen önce zayıf kolonilere yaptığımız yemleme ne yazık ki bir işe yaramayacaktır. Yemlemenin yararlı olabilmesi adına bal akımından 40 42 gün önce yemleme yapılması gerekmektedir. Arı birleştirme işleminde yaşanılacak olan en büyük sorunlardan bir tanesi, yabancı olan arıların birleştirilme esnasında birbirlerini öldürmeleridir. Birleşim işlemi yapılmadan önce kolonilerden bir tanesindeki ana arı birleşimden 1 gün öncesinde çıkartılmalıdır. Bundan önce hangi ana arının iyi olduğu tespit edilmelidir.

Arı Birleştirme Ne Zaman Yapılır ?


Özellikle ilkbahar dönemlerinde yiyecek kaynaklarının az olduğu dönemlerde ; yağma tehlikesi bulunan zayıf kolonilerdeki arılar ana arı üzerine yığılma eğiliminde olduğu için ana arının ölmesine sebep olacaktır. Anlık olarak değiştirme yapmak yerine her gün aşamalı şekilde birleştirme işlemi yapılmalıdır. Aynı kuvvet özelliği taşıyan arı birleştirme esnasında ; zayıf olan koloni güçlü olanın yanına aşamalı şekilde yaklaştırılmalıdır. Aynı güçte olan iki kolonide birleştirilmesi esnasında ise yaklaştırılacak olan koloni üste dikkatli bir şekilde yerleştirilmelidir. Yağma işlemlerinin önlenmesi adına akşama doğru birleştirme işlemi yapılmalıdır. Böylece arılar gece boyunca birbirlerini tanıma imkanına erişmiş olacaklardır. Bununla beraber sabah uçuşa çıkılmadan önce da arı birleştirme yapılabilecektir. Birleştirilen arılar arasında kırılma olmaması adına üzerlerine oğul esansı ya da gül suyu serpmek iyi olur.

Arı Birleştirme Yöntemleri 

a) Parfüm ile Birleştirme: 

Arıların feromon kokusu farklı olacağından birleştirme esnasında birbirlerini kırmamak adına kullanabileceğimiz arı birleştirme esansı yöntemidir. Parfüm olarak en güzeli ise gül suyu ile arı birleştirme yöntemi sizlere tavsiyemdir. Gül suyu hem arılara zarar vermez hem de kullanımı oldukça sağlıklıdır. Arıları birleştirirken iki koloniye de gül suyu esansı uygularız. Böylece arılar koku konusunda yabancılık çekmeden birbirlerine kolayca uyum sağlar.


b) Gazete Kağıdıyla Birleştirme: 

Bütün arılar hangi kovanda olması isteniyorsa o kovan alt bölümde olacak şekilde ; iki kovanın arasına gazete kağıdını birkaç yerinden hafifçe delerek koyarız. 2-3 gün içerisinde arılar gazete kağıdını kendileri de parçalamaya başlayarak birbirlerini kırmadan yavaş yavaş uyum sağlarlar. Gazete kağıdının üzerine azar azar 2-3 gün boyunca gül suyu da damlatırsanız daha iyi olur. Birbirlerine koku konusunda daha çabuk adapte olurlar.

c) Un ile Birleştirme:

Arıların üzerine un serperek yapılan ve birleştirme yöntemidir. 

d) Elek Teli İle Birleştirme:

Gazete kağıdı ile yaptığımız işleme benzer. Ancak burada bir kovanda iki uçma deliği olmalı ; araya elek telini bölme tahtası gibi koymalıyız. İki koloni 2-3 gün içinde aynı ortamda çalışarak birbirine adapte olur. Sonrasında ise elek telini alırız ve arılar birleşir.

Benim önerdiğim en sağlıklı yöntem ise gül suyu ile arı birleştirme yapmaktadır. Gül suyunu kullandığınızda içine az miktarda şerbet koyarsanız arılarda kırılma olmaz. Birleştirme esnasında dikkat etmemiz gereken ise iki kovanın ana arısı varsa yaşlı olanı öldürmeliyiz. Kovanı genç ve güçlü ana arıya bırakmalıyız.

Arı Birleştirme Parfümü Nasıl Kullanılır?

Kullanım Şekli

  • Akşam saatlerine doğru arılar artık kovana dönmüş olur. Ya da tarlacı arıların nektar toplamadığı zamanlarda; gündüz hava sıcaklığı 12 derece altında olduğu zamanı denk getirerek ;kovandaki arı mevcudunun yoğun olduğu zamanda arı birleştirme parfümünü kullanmak doğrudur.
  • Birleştirme yapmadan bir gün evvelden arılara şurup vermek iyi olur. Arılı çerçeveler arasına 3-4 kez sıktıktan 3 dakika sonra arıyı birleştirmek uygundur. Arı birleştirme parfümlerinde alkol olmamasına dikkat etmeniz gerekir.

KOVANA ANA ARI NASIL VERİLİR? OKUMAK İÇİN TIKLAYIN.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu