Şifalı Bitkiler

Argan Yağının Saça Faydaları

İçerdiği zengin vitamin ve yağ asitleri ile en çok fayda sağlayan doğal yağlar arasında yer alan argan yağını son zamanlarda daha sık duymaya başladık. Fas’taki argan ağaçlarından elde edilen ve sarı altın yağı olarak adlandırılan argan yağının saça faydaları konusunda bu yazımızda detaylı olarak bilgi veriyoruz.

Çok yönlü doğal bir ürün olan argan yağı, saçların sağlığı için birçok kişi tarafından kullanılmaktadır. Saç derisinin daha sağlıklı olmasını sağlayan ve saçları nemlendiren argan yağının saça faydaları nelerdir? Biraz bunlardan bahsedelim:

Argan Yağı Ne İşe Yarar?

Mucizevi bitkisel bir ürün olan argan yağı yalnızca saç bakımında değil, aynı zamanda tırnak bakımı, el ve ayak bakımı gibi birçok alanda yaygın olarak kullanılıyor. Özellikle içerdiği E vitamini sayesinde ciltteki sivilce ve aknelere karşı oldukça etkili olmaktadır. Yaz aylarının sonunda kuruyan cilde fayda sağlamakta, yıpranan saçların ise imdadına koşmaktadır. Argın yağı cildin ihtiyacı olan nemi tek başına karşılamaktadır. Aynı zamanda yağlanma sorunu yaşayan ciltteki nem oranını da dengelemektedir. Yağdaki antioksidan ve antienflamatuar bileşenleri sayesinde deri dokusunu tedavi etmektedir.

argan yağının saça faydaları
argan yağının saça faydaları

Argan Yağı Saça Nasıl Uygulanır?

Sadece birkaç damlasıyla beraber saçlardaki dengeyi son derece iyi yönde değiştiren argan yağını kullanırken mutlaka kullanma talimatını okumaya dikkat edilmelidir. Verilen talimatlar neticesinde saçlarınızda istediğiniz sonucu elde edeceksiniz. Eğer talimat dışında uygularsanız saçınızda ağırlaşma meydana gelebilir.

Argan yağını kullanmadan önce elde ısıtarak ovmak gerekir. Çünkü cildiniz yağı emmekte zorlanacağından dolayı yüzünüzü rahatsız eder. Aynı zamanda saçlarınızı önceden temiz ve nemli tutmalısınız. Bu yüzden argan yağını duş sonrası kullanmak tavsiye edilir. Saç derisindeki kurumayı önlemek adına parmak uçlarıyla deriye yavaş yavaş masaj yapılmalıdır.

İlgilini Çekebilir: Propolisin Saça Faydaları

Argan Yağı Saça Faydaları Nelerdir?

  • İçerdiği omega yağları sayesinde saç diplerini beslemekte ve saç uçlarını onarmaktadır.
  • Yıpranmış ve matlaşmış saçlara parlaklık kazandırır ve derinlemesine onarır.
  • İnce telli ya da kalın telli dökülen saçları besler.
  • Saçtaki keratin ihtiyacını gidermekte, koparak saçların kırılmasının önüne geçmektedir.
  • Saç elastikiyetini artırarak saçların daha kolay taranmasını sağlar.
  • Doğal bir nemlendirici özellikte olduğu için saçlardaki elektriklenmeyi önler.
  • Güneş ve boyadan dolayı yıpranan saçlarda bulunan toksinlerin atılmasını sağlayarak saç derisini iyileştirir.
argan yağının saça faydaları
argan yağının saça faydaları

Argan Yağı Saç Çıkarır mı?

Saç dökülmesinin temelinde her insanda farklı sebepler yer almaktadır. Bazı insanların saçları genetiğe bağlı olarak dökülmekte, bazılarında ise psikolojik sebeplere dayanmaktadır. Bu yüzden argan yağının direkt olarak saç çıkaracağını söylemek doğru olmaz. Fakat saçlara olan faydasını göz önüne aldığımızda argan yağının saç dökülmesine iyi geldiğini söyleyebiliriz.

Genetiğe bağlı oluşan saç dökülmesinde saç kökleri tamamen yok olmadıysa argan yağından faydalanmak mümkündür. Özellikle psikolojik nedenlerden ötürü saçları dökülenler, argan yağından daha çok fayda görürler. Gün içerisinde yaşanan stres sonucunda saçların vitamin eksikliği olduğu zayıf yerlerinde dökülmeler meydana gelebilir. Argan yağı vitamin açısından zengin olduğu için strese bağlı saç dökülmesini önleme konusunda destekleyici bir üründür.

Argan Yağını Saça Kullananların Yorumları

Genel olarak bakıldığında saça argan yağı kullananlar bu yağın saça canlılık verdiği konusunda hemfikir olmuşlardır. Saçları kökten uca beslediğini ve aynı zamanda saç dökülmesine karşı etkili olduğunu dile getirmişlerdir. Aynı zamanda argan yağı kullananların saçlarının daha yumuşak olduğunu ve daha kolay tarandığını söylemektedir.

Argan Yağı Saça Zararları

Her ne kadar argan yağı hem saç için hem de diğer konularda faydalı bitkisel bir ürün olsa da bazı durumlarda yan etkilere neden olabilir. Aşırı şekilde kullanıldığında içerisindeki bileşenlere karşı alerjik reaksiyon gösterenlerde yan etki meydana gelebilir. Özellikle hamile ve emziren annelerin argan yağı kullanılması önerilmemektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

Saç İçin Argan Yağı Haftada Kaç Kez Kullanılır?

Diğer bitkisel yağlarda olduğu gibi argan yağını da haftada 1 defa saç için kullanmak yeterli olacaktır.

Argan Yağı Maskesi Nasıl Yapılır?

Saç bakımı konusunda daha iyi sonuçlar almak isteyenler banyo sonrası nemli saçlarına argan yağı sürerek argan yağı maskesi yapabilir. Daha kalıcı etki isteniyorsa masaj sonrası ılık havlu ile saçları 1 saat sarmalı ve sonrasında şampuan ile yıkanmalıdır

Argan Yağı Saçı Gürleştirir mi?

Saç köklerini besleme özelliği gösterdiği için argan yağı saçları güçleştirmekte ve daha sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlamaktadır. Özellikle kuruyan ve kırılgan saçları daha hızlı şekilde onarmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu