Apiterapi

Ardıç Balının Faydaları

Ardıç balının faydaları konusu tıpkı bitkisinde olduğu gibi içerdiği zengin içerikler sayesinde insan sağlığı bakımından büyük önem taşımaktadır. Ardıç balının elde edildiği ardıç yüzyıllardan beridir etkili bir besin takviyesi olarak kullanılmaktadır. Bu derece etkili bir besin maddesi olan ardıçtan elde edilen ardıç balı da oldukça lezzetlidir.

Ardıç Bitkisi ve Ardıç Balı

Ardıç bitkisinin birçok farklı alternatif kullanım alanı mevcuttur. Aynı zamanda tarih boyunca ardıç meyvesine çok fazla değer verilmiştir. Bünyesinde birçok şifayı barındıran ardıç balı, ardıç çiçeklerinden arıların nektar toplayarak elde etmesiyle oluşan şifa kaynağıdır. Ardıcın yaprakları ufak ve iğne şeklinde olup kendine has dökülmeyen özelliktedir. Ardıç yaprakları her zaman yeşil kalmaktadır. Daha çok dağlık alanlarda kurak ve taşlık arazilerde yetişmektedir.

Ardıç bitkisinin meyvelerine ise ardıç tohumu adı verilmektedir. Bu meyveler sonbahar ayı itibariyle toplanmaya başlar ve gölgelik yerlerde kurutulmaya bırakılır. Ardıç bitkisi güçlü bir antiseptik özellikte olduğu için merhem olarak ciltteki yaraları iyileştirmede fazlaca kullanılır. Ayrıca bol miktarda C vitamini içermektedir.

İşte bu bitkiden elde edilen ardıç balı da oldukça mucizevi bir baldır. Birçok hastalığın tedavisinde yardımcı ürün olarak ardıç balı kullanılmaktadır.

ardıç balının faydaları
ardıç balının faydaları

Ardıç Balının Faydaları

Orta Çağ döneminde Avrupa’da yaygın olarak veba hastalığı görülmüş ve birçok kişinin ölümüne neden olmuştur. Bu dönemde özellikle ardıç meyvesi tüketerek insanlar kendilerine şifa aramışlardır. İçerdiği üzüm şekeri potasyum ve magnezyum açısından oldukça zengindir.

Bu da insan sağlığı konusunda birçok fayda sağlar. Vücuttaki oksitlenme ve yenilenme sürecini hızlandırarak karaciğer fonksiyonlarını destekler. Kolay sindirilebilen besleyici bir besin kaynağıdır. Ardıç balının faydaları şu şekildedir;

  • Solunum yolu enfeksiyonlarına karşı koruyucu etkisi vardır.
  • Mide, bağırsak ve sindirim sistemi rahatsızlıklarına karşı yardımcı bir üründür.
  • Yaraların ve yanıkların tedavisinde kullanılarak daha hızlı iyileşmesini sağlar.
  • Kanser hücrelerinin oluşumunu ve çoğalmasını engeller
  • Halsizlik ve uykusuzluk çekenlerin tüketmesi tavsiye edilen bir baldır.
  • Sindirim sistemi düzenleyici özelliği bulunmaktadır.

Ardıç Bitkisi ve Balı Kullanımı

Ardıç meyvesi yaprakları kaynatılarak balla tatlandırılmak suretiyle tüketilmektedir. Bu şekilde tüketmek mide ağrısına, gastrite, bronşit ve öksürüğe iyi gelmektedir.

20 gram ardıç tohumu ya da yaprakları ile 20 gram biberiyeyi 1 litre suda kaynatarak, ılımaya bıraktıktan sonra içerisine ardıç balı ya da başka bir çiçek balı ilave edilip tatlandırılır ve içilirse mideyi uyarıcı etkisi bulunmaktadır. Bal ile tatlandırıp içmeyi daha çok tavsiye edilmektedir. Eğer bu tarife uygun şekilde düzenli olarak tüketilirse mide uyarıcı özelliği vardır.

Ardıç yapraklarını aynı zamanda naneyle beraber kaynatarak üzerine bal ilave edip tüketmek yine mide hazmına iyi gelmektedir. Bu karışımı yetişkinler günde 2 kere 1 çorba kaşığı çay, su ya da süt içerisinde tüketebilir. Çocuklar ise günde 3 kez 1 çay kaşığı tüketebilirler.

İştah açıcı özelliğinden faydalanmak isteyenlerde yemeklerden 1 saat önce tüketebilir. Ardıç yapraklarından yapılan çayın tüketilmesi de aynı zamanda metabolizmayı hızlandırarak zayıflamaya katkı sağlar. Ardıç tohumu terletici özellikte olduğu için vücuttaki enfeksiyonların terle atılmasına faydalıdır.

ardıç-meşe balı
meşe-ardıç balı

Ardıç Balı Özellikleri ve Kullanımı

Ardıç balının diğer bir adı meşe balıdır. Bu bal da çam balı gibi salgı balı grubundadır. Meşe ormanlarındaki ağaçlardaki salgılardan arıların toplayıp kovana getirerek işlemesiyle elde edilen değerli bir bal çeşididir. Ardıç balı fenolik bileşenler bakımından oldukça zengin bir arı ürünüdür.

Bu fenolik bileşenlerin zenginliği sayesinde diğer ballara göre 4-5 kat daha fazla antioksidan özelliği bulunmaktadır. Bu özelliği sayesinde vücudu hastalıklara karşı korumaktadır. Arı ürünlerine karşı hassas bünyeli ve alerjisi olanların ve 1  yaşından küçük bebeklerin tüketmemesi gerekir.

İlginizi Çekebilir: Sandal Çiçeği Balı Faydaları

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu