Arivehayat

Apilarnil Faydaları Nelerdir?

Şimdiye kadar birçok arı ürünleri ile ilgili yazılar okudunuz ve diğer sitelerde de duymuş olduğunuz ürünler oldu. Peki, hiç apilarnil nedir, apilarnil faydaları nelerdir? adında bir yazı okudunuz mu? Eğer şimdiye kadar okumadıysanız bu yazımızda sizlere apilarnil hakkında bilgi vereceğiz.

Apiterapi alanında henüz yeni yeni kullanmaya başladığımız bir ürün olan apilarnil; erkek arı ve ana arı larvasına verdikleri isimdir. Besin değeri oldukça yüksek olan ve özellikle cinsel hastalıkların tedavisinde karşımıza çıkmaktadır. Fakat bu ürünün hem toplamak hem de muhafaza etmek oldukça zahmetlidir. Bu ürünü topladıktan sonra yarım saat içinde derin dondurucuya alarak muhafaza etmek gerekiyor. Ürünü satın alırken de muhakkak soğuk zincirle ulaşmasını sağlamak gerekmektedir.

Romanya’da bilim adamları erkek arı larvalarını toplayarak daha sonra liyofilize etmek suretiyle apilarnil üretmektedir. Özellikle Asya ve Avrupa ülkelerinde fazlaca rağbet gören bir arı ürünüdür. Liyofilize işlemi sonrası 7 günlük erkek arı larvalarını ezip filtreden geçirmekteler.

Hayvanlar üzerinde yaptıkları bazı çalışmalarda bu ürünü verdikleri hayvanlarda testesteron seviyesinde artış yaşanmıştır. Bu nedenle apilarnil ürünü erişkin erkeklerde cinsel fonksiyon sorunlarında kullanıma sunulmuştur. Yalnızca bu alanda değil özellikle sporcuların takviye ürün olarak kullanmasını tavsiye ediyorlar. Vücudun direnç seviyesini artırmakta olan apilarnil ancak uzman kontrolüyle ve dozanjında tükettiğimizde fayda sağlamaktadır.

Evet; apilarnil nedir? konusunda genel bir tanımlama yapacak olursak; 7 günlük erkek arı larvalarının toz haline getirdikten sonra liyofilize ettikten sonra ortaya çıkan arı ürününe verdiğimiz isimdir.

Apilarnilin İçeriği ve Özellikleri


Ekşimdi ve buruk bir tadı olan apilarnilin rengi gri ve sarı arasındadır. Kolay bir şekilde olgunlaşmakta ve ham haliyle derin dondurucuda muhafaza edilmektedir. İçeriğinde %11 oranında protein, %10’a yakın oranlarda karbonhidrat, %1,5 seviyelerinde mg ile yanı sıra; testosteron, progesteron gibi cinsiyet hormonları barındırmaktadır.

Erciyes Üniversitesi tarafından ürettikleri bu ürünü bazu biyoaktif özellikleri ortaya koyulmuştur. Yaptıkları bazı analiz sonuçlarında HPLC-UV ile yaptıkları çalışmalarda 16 amino asit belirlediler. En yüksek miktarı olan ise 7198mg/100 gr lizin amino asididir. Bu değerlerin antioksidan bakımından oldukça değerli olduklarını söylemişlerdir.


Arı Sütüne Göre Farkları

Her ne kadar fizyokimyasal bakımdan arı sütüyle benzer yönleri olsa da ; erkeklere özgü hormonlar içerdiğinden dolayı cinsiyet güçlendirici etkilere sahiptir. Kassal açıdan vücut ağırlığını artırdığından ötürü doğal anabolizma olarak karşımıza çıkmaktadır. İnsan veya hayvansal organizmalar tarafından sentezlenmesi gerçekleşemeyen bütün aminoasitleri içeriğinde barındırmaktadır. İçeriğinde vitamin, mineral ve özellikle sodyum, çinko, demir,manganez, bakır gibi mineralleri taşımaktadır.

Arı sütü ana arının temel besin ihtiyacı olup işçi arılar tarafından salgılarla üretilen bir üründür. Apilarnil ise erkek arı larvalarından ürettikleri bir üründür. Bu iki ürünü birbiriyle karıştırmamak gerekir. Ne yazık ki bazı sahtekarlar piyasada arı larvalarını ezerek arı sütü adıyla satmaktadır. Arı sütünü de satın alırken mutlaka güvendiğimiz yerden temin etmeliyiz.

Diğer analizi yapılan arı ürünleri ile kıyaslandığında en yüksek protein değerine sahip olduğu ortaya çıkmıştır. Bu sebeple besin takviyesi bakımından ve içerik maddelerinin özellikleri ile apilarnil oldukça önemli bir yer tutmaktadır.

Apilarnil faydaları
apilarnil faydaları

Apilarnilin Faydaları

Peki; apilarnil faydaları nelerdir? bunlardan bahsedelim:

Bal arısı larvalarının iktidarsızlığı tedavi etme amaçlı kullandıkları bilinmektedir. Yüksek protein içeriği sayesinde apilarnilin seks hormonlarını harekete geçirdiğini söylemekteler. Androjen eksikliği sendromu yaşayan hastalarda kullanmaları durumunda androjen artışı sağlamaktadır. Diğer taraftan sporcular açısından efor artışı sağlamaktadır. Karaciğeri de koruyucu etkisi vardır. Enerji verici özelliktedir.

Burkino Faso’daki bazı gastrointestinal hastalıkların tedavisinde, vertigo hastalığında kullanmaktalar. Aynı zamanda solunum yolu hastalıklarında, kas ağrısı ve yorgunluğunda, diş ağrısına da iyi geldiği bilinmektedir. Cilt temizleme özelliği olan apilarnilin yara ve yanıklara da iyi geldiğini belirtmişlerdir.

Apilarnil Kullanmak Riskli Midir?

Her arı ürününde olduğu gibi apilarnil de de içerik olarak alerjik reaksiyon göstermesi durumunda kullanmamak gerekir. Alerjisi olmayanların da yüksek dozda kullanması halinde sindirim sistemi şikayeti olabilir ve aynı zamanda uykusuzluk problemi de yaşabilirler. Bu yüzden bu ürünü kullanmadan önce mutlaka bir uzman hekime öncelikle danışmanızda sizin adınıza her zaman fayda olacaktır. Bu ürün erkeklere özgü bir ürün olup; günlük önerdikleri kullanım miktarı kapsül şeklinde 1 kapsül olmaktadır.

İlginiz çekebilecek diğer bir konu; bal verimi yüksek bitkiler okumak için tıklayın.

Sıkça Sorulan Sorular

Apilarnil Nasıl Tüketilir?

Apilarnilin günlük olarak önerildiği doz 1 kapsül yani 500 mg olarak belirlenmiştir. Her gün aç ya da tok karnına herhangi bir zaman diliminde tüketilebilir. Fakat arı ürünlerine karşı alerjisi olanların kullanmaması önerilir.

Erkek Arı Larvası Ne İşe Yarar?

Erkek arı larvası değerli besin maddeleri sayesinde enerji verici özelliktedir. Aynı zamanda hücre yenileme, üreme fizyolojisini düzenleme gibi özellikleri vardır. Nörodejeneratif rahatsızlıkları gibi bazı hastalıkların çözümünde yardımcı olmaktadır.

Apilarnil Ne İçin Kullanılır?

Solunum yolu rahatsızlıkları, diş ağrısı, yara ve yanıkların tedavisinde cilt temizleyici ajan olarak kullanılan apilarnil özellikle erkek kısırlığı konusundaki kullanımıyla ön plana çıkmaktadır.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu