Sağlık

Ananas Suyu Ne İşe Yarar?

Sıcak ülkelerde yetişen ve Anavatanı Güney Amerika olan ananas, ülkemizde en çok Antalya, Adana ve Mersin’de yetiştirilmektedir. Özellikle yaz aylarında ferahlamak amacıyla tükettiğimiz ananas suyu ne işe yarar? bu yazımızda bütün detaylarıyla paylaşıyoruz.

Son zamanların gözde meyveleri arasında yer alan, sade halde tüketildiği gibi tatlı yapımında da kullanılan ananas suyunun sağlık açısından birçok faydası yer almaktadır. Uzmanlar tarafından tavsiye edilen ananas suyu, antioksidan özelliktedir. Aynı zamanda ananas suyunun cinselliğe faydası hala da araştırılmaktadır.

Ananas Suyu Cinsel Gücü Artırır mı?

Kadınlarda ve erkeklerde cinsel gücün artmasını sağlayan ananas suyu içerisinde bromelin enzimi yer almaktadır. Bu yüzden cinsel isteksizliğe karşı harika bir besin kaynağı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Ananas suyu ne işe yarar?
ananas suyu ne işe yarar?

Ananas Suyunun Faydaları

Sağlık açısından birçok faydası bulunan, içerisinde farklı mineral ve vitaminleri barındıran ve aynı zamanda lezzetli tadıyla çoğu kişi tarafından severek tüketilen ananas suyu ne işe yarar? sorusu son zamanlarda merak haline gelmiştir. Ananas suyunun faydaları şu şekildedir:

  • Beyin fonksiyonlarının daha iyi çalışmasını sağlar.
  • Görme kaybını engellediği konusunda araştırmalar yer alan ananas suyu göz hastalıklarına oldukça faydalıdır.
  • Diş eti sağlığını korumakta, et yemeklerinin kolay sindirilmesini sağlamakta, bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.
  • Vücuttaki sodyum oranını dengeleyen ananas suyu aynı zamanda tansiyon hastalıklarına karşı da fayda sağlar.
  • Vücuttaki toksinlerin daha kolay atılmasını sağlar. Aynı zamanda selülitleri yok eder.
  • Kadınlardaki doğurganlığı artırmakta olup ödem ve şişkinliğe de iyi gelmektedir.
  • İçerdiği B vitamini sayesinde daha parlak bir cilt görünümü elde edilmesini sağlar. Saçların sağlığı için de ananas suyu tüketimi tavsiye edilmektedir.
  • Zengin mineral ve vitamin kaynağı bulunan ananas suyu cilt sağlığı konusunda faydalıdır.
kadınlarda ananas suyu ne işe yarar?
kadınlarda ananas suyu ne işe yarar?

Ananas Suyu Kadınlarda Ne İşe Yarar?

Kadınlarda en sık görülen kanser türleri arasında meme kanseri yer almaktadır. Bütün kanser tanılarının %25’ini meme kanseri oluşturmaktadır. İşte meme kanserine faydaları konusunda ananas suyu ön plana çıkmaktadır. Cinsel sağlığa oldukça faydalı olan bromelin enzimi ananas suyu içerisinde bulunmakta olup aynı zamanda meme kanserine karşı da korumaktadır.

Kadınlar özellikle regl dönemlerinde yaşadığı sancılı ağrılara karşı ananas suyu kullanabilirler. İçerdiği bromelin enzimi sayesinde regl ağrılarını dindiren ananas suyu aynı zamanda kadınlar bu dönemi daha sakin ve stressiz bir şekilde geçirmesini sağlar.

Hamilelikte Ananas Tüketiminin Faydaları ve Zararları

Hamilelik döneminde ananas ya da ananas suyu tüketiminin düşüğe ya da erken doğuma neden olabileceği gibi söylentiler oldukça yanlıştır. Aksine hamilelikte ananas beslenme düzenine eklenebilir.

Hamilelikte Ananas Suyu Tüketmenin Riskleri

Her ne kadar hamilelikte ananas tüketiminin genel bir zararı olmasa da tüketim miktarı konusunda aşırıya kaçmamak gerekir. Ananas meyvesi asit oranı yüksek olduğu için hamile bayanlarda mide yanması ve reflü yaşamasına neden olabilir.

Özellikle hamileliğin ilk üç ayında ananas suyu tüketmemeye özen göstermekte fayda var. Bazı anne adaylarında ananas suyu içerdiği şeker sebebiyle gebelik diyabetini tetiklemekte veya ishale neden olmaktadır. Aynı zamanda kramp ağrılarına neden olabilir ve bu da doğum sancısı olarak yanlış şekilde yorumlanabilir.

Hamilelik döneminde bromelin takviyesi almak vücutta protein parçalanmasına neden olmakta ve bu da anormal kanamalar meydana getirebilmektedir. Bu yüzden hamilelikte bromelin tabletleri tüketilmemelidir. Fakat ananas içerisinde çok az miktarda bu enzim bulunmaktadır. Bu yüzden aşırıya kaçmadan ananas tüketmenin hamileliğe bir zararı yoktur.

hamilelikte ananas suyu ne işe yarar?
hamilelikte ananas suyu ne işe yarar?

Hamilelikte Ananasın Faydaları

Sağlık açısından birçok faydası bulunan ananas özellikle hamilelik döneminde de oldukça faydalıdır. Hamilelik dönemi boyunca annenin ve bebeğin ihtiyacı olduğu besin maddelerini almasına yardımcı olmaktadır. Bu yüzden hamilelerin ananas tüketmesi faydalıdır.

C vitamini bakımından zengin olan ananas aynı zamanda hamilelik dönemindeki inflamasyonu azaltmaktadır. Aynı zamanda ananas folat bakımından oldukça zengin bir besin kaynağıdır. Bu yüzden bebeğin sağlığı bakımından hamilelik döneminde günlük olarak en az 600 mcg folat tüketilmesi tavsiye edilmektedir. 200 gram ananas içerisinde ise 30 mcg folat miktarı bulunmaktadır.

Ananası Kimler Kullanamaz?

Bazı insanlarda ananas meyvesi tropikal bir meyve özelliği taşıdığından alerjik reaksiyonlara neden olmaktadır. Özellikle lateks alerjisi olanların ananas ya da ananas suyu tüketmesi tavsiye edilmez. Lateks alerjisi olan kişilerde genelde ananas alerjisi de çıkmaktadır.

Sıkça Sorulan Sorular

Ananas Suyu Günde Kaç Bardak İçilir?

Sabahları aç karnına günde 1 bardak ananas suyu içerek güne başlamak ve düzenli olarak devam etmek oldukça faydalıdır.

Bağırsaklar İçin Ananas Suyu Ne İşe Yarar?

Bağırsaklarda parazitlenme sorunu olanlar için ananas suyu şifadır. Bağırsaktaki bakterilerin temizlenmesi için 7 gün boyunca düzenli olarak ananas suyu tüketilmelidir.

Ananas Suyu Ne Zaman İçilir?

Ananas suyunu aç karnına içmek tokluk hissi sağlar ve kilo vermeye yardımcı olur. Düzenli olarak tüketildiğinde ise tiroit bezlerine olumlu şekilde etki etmektedir.

Ananas Suyu Ödem Atar mı?

İçerisinde zengin oranda antioksidan, mineral, enzim ve vitamin barındıran ananas suyu yağ yakımını destekleyerek ödem atıcı özelliği bulunmaktadır.

Ananas Alerji Yapar mı?

Ananasın çiğ olarak tüketilmesi bazı kişilerde nadir de olsa oral alerjik sendromu olarak ağız ve boğaz belirtilerine yol açabilir. Ancak pişmiş halde tüketilmesi polen alerjisi ya da oral alerji olan kişilerce tolere edilebilir.

İlginizi Çekebilir: Rooibos Çayı Faydaları

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu