Arivehayat

Ana Arı Yetiştirme Yöntemleri


Arıcılıkta verimli sonuçlar alabilmek için kovanda bulunan işçi arıların sayısına dikkat etmek gerekir. İşçi arıların sayı olarak yeterli olması, ana arının kalitesiyle doğru orantılıdır. Ana arı ne kadar kaliteli olursa işçi arılarda sayıca artar. Kovandaki en önemli unsur ana arıdır. Bu yüzden ana arı yetiştirme yöntemleri bizim için çok önemlidir. Herhangi bir sebeple ana arı ölür ya da hastalanırsa, tüm kovan kısa zamanda yok olur. Ana arının yokluğu, diğer arılar fark ettiklerinde tüm arılar yavaş çalışmaya başlar. Bu sebeple ana arı yetiştiriciliği oldukça önemlidir.


Ana Arı Yetişti
riciliği

 

Arı ırklarının ıslahı ve ana arıya ihtiyaç duyan arı aileleri için gerekli ana arıları yetiştirme yöntemleri şunlardır:

Larva Transfer İle Ana Arı Yetiştirmek: Ana Arı Memesi Nasıl Yapılır?


İlkbahar aylarında bir kovanda ana arı olmadığı anlaşıldığında hemen müdahale etmek gerekir. İyi durumda olan bir kovandan, larva haline gelmemiş taze yumurtaları olan bir çerçeve alınıp ana arı olmayan kovana taşınmalıdır. Burada dikkat edilmesi gereken konu; taşıma işlemi sırasında, çerçeveyi rüzgâra ve soğuğa maruz bırakmamaktır.

Kovanın beslenmesine de dikkat edilmesi gerekir. 3 ile 5 gün arasında kovan kontrol edildiğinde, işçi arılar tarafından yumurtalı hücrelerin bazı kısımlarının ana arı memeleri haline dönüştürüldüğü görülür. Yaklaşık iki hafta sonra yapılacak olan kontrollerde genç bir ananın çerçeve üzerinde dolaştığı görülür. Ana arı bulunmayan bir kovan için en pratik ana yetiştirme yöntemi budur.

ana arı yetiştirme yöntemleri
ana arı yetiştirme yöntemleri

Yedek Ana Arı Bulundurmak


En sorunsuz ve yüksek verimli olan yöntem, yedek ana arı bulundurmaktır. Bu ana arı yetiştiriciliği yöntemi için “ruşet kovan” denilen küçük kovanlar bulundurmak gerekir. Ama bu kovanlarda arı kolonisini uzun süre yaşatmak çok zordur. Bunun için normal bir kovan bölme tahtasıyla dörde bölünür. Böylelikle arı kolonileri kışın birbirlerinin ısılarından faydalanmış olur ve kokuları aynı olacağı için birleştirildikleri zaman kavga etmezler.

Uçma Deliği


Tüm bölümler için kovanın diğer yüzüne bir uçma deliği açılır. Başka bir kovandan alınan çerçeveler bu bölmelere konur. Larva halinde olmama ve yumurtanın taze olmasına dikkat edilmelidir. Her bölme ayrı koloni olarak çalışacağı için kendilerine ana arı yaparlar. Bu şekilde üç veya dört analı tek bir kovan elde etmek mümkündür.


Bu kovanın beslenmesine ve sıcaklık durumuna dikkat etmemiz ve bu şekilde kışa girmesine özen göstermeliyiz. Bir sonraki ilkbaharda ana arı ihtiyacı doğduğunda yedek ana arılardan veririz. Burada dikkat edilmesi gereken; ana arısını aldığımız olan bölüm diğer bölümle birleştirmeli ya da yeni ana arı yapmasını sağlamalıyız.

Ana Arı Yetiştirme 


Kazançlı ve verimli bir arıcılık dönemi için kovanın baş mimarı olan ana arı yetiştirme teknikleri konusunda bilgi sahibi olmakta fayda vardır. Bu sebeple bizim için ana arı yetiştirme yöntemleri nelerdir, bu soru çok önemlidir. Ömrü kısa olan arıların, doğadaki kaynakları çok iyi değerlendirmesi gerekir.

Arılar, ilkbahar aylarında gelişimlerini tamamlamalı ve nektar akış döneminde yeteri kadar bal üretmelidirler. Verimli bir arıcılık dönemi için oluşması gerekli bu koşullar, koloninin sahip olduğu ana arının irsî ve fiziki özelliklerine bağlıdır. Ana arılar, on binlerce işçi arı ve erkek arı bulunan koloni içinde yalnız bulunurlar ve koloninin bütün gelişiminde ve verimli olmasında büyük rol oynar. Bu sebeple ana arı yetiştirme teknikleri arıcılıkta önemi büyüktür.

İlginizi Çekebilir: Kovana Ana Arı Nasıl Verilir?

Ana Arının Kalitesine Etki Eden Faktörler Nelerdir?

Aynı arılıkta bulunan, aynı ırka dâhil arı kolonileri, eşit şartlarda aynı performans sağlayamayabilirler. Bu durumda herhangi bir hastalığı olmayan ama verimsiz olan kolonilerin, bu durumu doğrudan ana arı ile bağlantılıdır. Ana arı yaşlanmış ya da kalitesiz olabilir. Kaliteli bir ana arı yetiştirme yöntemleri için dikkat edilmesi gereken faktörler şunlardır:

1. Larva Yaşı

Döllenmiş yumurtadan oluşan ana arı ve işçi arılar, birbirlerinden çok farklı özelliklere sahiptirler. Bunun sebebi, ileride ana arı olacak larvanın işçi arı larvasına nazaran gelişmeye başlamasından itibaren daha sık arı sütü ile beslenmesidir.

Bu nedenle diğer kovana transfer edeceğimiz larvanın mümkün olduğunca genç olması gerekir. Başka bir deyişle işçi arılar gibi beslenmemiş olması gerekir. Larvanın yaşı büyüdükçe ana arının kalitesi ve verimliliği düşer. Transfer için en uygun larvalar 12- 24 saatlik larvalardır. 1 günden daha yaşlı larvalar transfer edildiğinde, ana arının kalitesinin yanında larva kabul oranı da düşer.

2. Başlatıcı ve Bitirici Kolonilerin Durumu

Genç işçi arıların arı sütü üretebilmeleri için polene ihtiyaçları vardır. Kullanılan bitirici, başlatıcı koloniler yeterince sağlam olmalı, bol miktarda arı sütü üretecek genç işçi arı ve polen içermelidir.

3. Yetiştirme ve Çiftleşme Dönemi


Ana arının ilkbaharla sonbahar arasında yetiştirilebildiği gibi, en uygun dönem nektar ve polen üretiminin en yoğun olduğu zamandır. Ana arının üretildiği aylarda nektar ve polen üretiminin yeterli ve dengeli olması gerekir. Nektar ve polenin dengeli olması ana arı hücrelerine daha fazla arı sütü bırakılmasına sebep olur. Koloni içerisinde ana arı mutlaka bulundurulmalıdır. Ana arı yetiştiriciliğinde, ana arı üretilebileceği gibi satın alarak da kullanılabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu