Arivehayat

Amerikan Yavru Çürüklüğü Belirtileri

Arı larvalarında ölüme neden olan Amerikan yavru çürüklüğü belirtileri ile birlikte oldukça tehlikeli ve bulaşıcılığı yüksek bir hastalıktır. Ülkemizde ihbarı zorunlu olan hastalığın etmeni Paenibaciullus Larvae adındaki sporla çoğalabilen bir bakteridir.

Uzun süre yaşayabilen sporlar değişik çevre şartlarına göre kovanın herhangi bir bölümünde, balmumunda ve peteklerde 35-60 yıl kadar canlılığını sürdürebilmektedir. Bu yüzden Amerikan yavru çürüklüğü belirtileri konusunda bilgi sahibi olmalı ve bu hastalığa karşı gerekli hassasiyet gösterilmelidir.

Hastalık Teşhisi:

Amerikan yavru çürüklüğü hastalığını özellikle güçlü kolonilerde tespit etmek ve hastalığın farkına varmak oldukça zordur. Her arıcının arı hastalığı olarak korkulu rüyası arasında olup oldukça bulaşıcı ve ölümcül bir hastalıktır.

Eğer Amerikan yavru çürüklüğü belirtileri zamanında tespit edilemezse bütün koloniye yayılır ve çok büyük kayıplar meydana getirir.

Hastalık ilerledikçe koloni sayısında gözle görülür şekilde azalma meydana gelir. Öncesinde oldukça istekli olan ve çalışan koloni zamanla canlılığını yitirir. Arılar kovan uçuş deliği önünde şaşkın bir vaziyette, ne yapacağını bilmeden gezinirler.

amerikan yavru çürüklüğü belirtileri
amerikan yavru çürüklüğü belirtileri

Hastalık Belirtileri:

 • Larvalar petek gözü tabanında “C” şeklinde gelişmeye başlayarak rengi önce sarı sonrada kahverengiye dönüşmektedir.
 • Bu yavrular daha sonra kapalı gözler içerisinde ölmektedir.
 • Yavru bulunan çerçeveler delik, çökük ya da boş şekilde olup açık ve kapalı gözler birbirine karışır vaziyettedir. Aynı zamanda kapalı gözlerinde üstü delik ve mat renkli olmaktadır.
 • Kovanın kapağını açtığımızda bozuk balık kokusu veya tutkal kokusu gibi burnumuza koku gelir.
 • Ölü olan larvalar karardığında içerisine kibrit çöpü soktuğumuzda iplik şeklinde uzadığını görürüz.
amerikan yavru çürüklüğü belirtileri
amerikan yavru çürüklüğü belirtileri

Amerikan Yavru Çürüklüğü Yayılması

Amerikan yavru çürüklüğü hastalığının yayılmasında rol oynayan faktörler şu şekildedir;

 1. Yeteri kadar sterilize edilmeyen petekler
 2. Sağlıklı arılar ile hastalıkları arıların aynı bölgede yer alması
 3. Ergin arıların hastalık belirtilerini taşıması
 4. Hastalık belirtisi gösteren kovanlardan çerçeve alınarak sağlam kovanlara aktarılması
 5. Hastalıkla bulaşmış olan araç ve gereçlerin temizlenmeden tekrar sağlıklı kolonilerde kullanılması
 6. Yağmacılık

Hastalığın Tedavisi

Bütün dünyada arılar için en tehlikeli hastalıklar arasında yer alan Amerikan yavru çürüklüğü tedavisinde kimyasal ilaçlar oldukça dikkatli seçilmelidir. Hatalı ilaç uygulaması sonucu balda kalıntı problemleri ortaya çıkmaktadır. Hastalıkla karşı karşıya kalınması halinde vakit kaybetmeden “Transmasyon ( dayanaklı koloni oluşturma) çalışmalarına da başlamak gerekir. Aynı zamanda Tarım ve Orman Bakanlığınca ruhsatlı olan ve veteriner hekimlerin reçetesiyle satılabilen ilaçlar kullanılmalıdır.

Amerikan Yavru Çürüklüğü İlacı

Hastalığın erken teşhis edilmesi halinde ilaçla tedavi mümkün olabilir. Böyle zamanda kimyasal madde ve bazı antibiyotiklerle Amerikan yavru çürüklüğü tedavi edilebilmektedir. Fakat hastalık ileri boyutlara gelmiş ise artık ilaçla tedavi edilemez.

Son yıllarda arı hastalıkların ilaç kullanımı gitgide artmaktadır. Fakat burada özellikle antibiyotiklerin gelişigüzel ve bilinç bir şekilde kullanılması sonucunda hastalık etmeni ilaçlara karşı direnç kazanmaktadır. Bu yüzden antibiyotik seçimi yaparken hastalık etmenlerinin duyarlılık dereceleri de göz önüne alınmalıdır.

Amerikan Yavru Çürüklüğü Antibiyotik Tedavisi

Hastalık yeni başlamış ise koloniyi antibiyotikle ve dezenfektanla tedavi etmek mümkün olabilir. Ancak mevcut larvaların %30 kadarı hastalıklı ise artık antibiyotikle tedavisi oldukça zor hale gelmiştir. Aynı zamanda Amerikan yavru çürüklüğü hastalığı yönetmeliğe göre ihbarı mecbur bir hastalıktır.

Antibiyotik ile tedavi için 1 çay kaşığı antibiyotik, 1,5 gram oral tozu 1 litrelik şuruba ilave ederek iyice karıştırırız. Bu karışımı 3-4 gün arayla arılara vererek tedaviye 15 gün boyunca devam ederiz. Aynı zamanda tedaviden olumlu sonuç almak içinde kovanı sıcak tutmak önem taşır.

Pudra Şekeri veya Toz Şeker İle Amerikan Yavru Çürüklüğü Tedavisi

Toz haline getirdiğimiz şeker pancarı tozuna çözelti halindeki antibiyotiği ilave ederiz. ( 350 gram öğütülen şekere veya pudra şekerine 20 gram toz antibiyotik). Karışım 1 litrelik pet şişelere aktarıldıktan sonra birkaç yerinden delinerek haftada iki kez çerçeve aralarına püskürtülür. Bunu 3-4 kez uygulamak yeterli olacaktır.

 
Amerikan Yavru Çürüklüğü Hastalığından Korunma Yöntemleri

 • Hastalıklı kovanlardaki çerçeveler kesinlikle diğer kovanlara aktarılmamalıdır.
 • Kontrol yapılmadan önce arı birleştirme işlemi yapılmamalıdır.
 • Bütün malzemeler düzenli olarak dezenfekte edilmelidir.
 • Arılık etrafında petek ve bal kırıntılarını bırakmamak gerekir.
 • Koloniler daima güçlü tutulmalı, mevsimsel bakımları rutin bir şekilde yapılmalı, arı direncini artırmak için vitaminli şurup ve kek beslemesi yapılmalıdır.
 • Kaynağı belli olmayan oğul arıları ya da balları koloni içerisine almamak gerekmektedir.
 • Hastalık tedavi edilemeyecek boyutta ise arılar çerçeveler ile birlikte imha edilmelidir.

Hastalık Bulaşığı Olan Malzemeleri Dezenfekte Yöntemleri

Bulaşık olan petek ve malzemeleri dezenfekte etmek adına potasyum hipoklorit ve formaldehit kullanmak fayda sağlar. Aynı zamanda bu malzemeler elimizde yoksa küllü su içerisinde arıcılık malzemelerini 1 saat boyunca kaynatarak dezenfekte edebiliriz. Diğer taraftan Amerika’da son yıllarda ethilen oksit gazı da yine hastalık bulaşığı dezenfeksiyonunda kullanılmaktadır.

Önerilen Makale: Avrupa Yavru Çürüklüğü ve Tedavisi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu