Şifalı Bitkiler

Altın Otu Faydaları ve Zararları

Sapsarı rengiyle ve güzel görüntüsüyle insanları kendisine çeken ve belki de birçok kişinin duymadığı altın otu faydaları ve zararları hakkında bu yazımızda sizler için bilgiler vereceğiz. Altın adı adından da anlaşılacağı gibi ismini sapsarı renginden alıyor. Bilimsel adı “Helichrysum Arenarium” olarak bilinen altın otunun saymakla bitmeyen faydaları nelerdir? Altın otu hangi hastalıklara iyi gelir?

Son yıllarda altın otu evlerde süs bitkisi olarak ta kullanılmaktadır. Bu yazımızda altın otu faydaları ve zararları başlığı altında hem birçok faydasına hem de yan etkilerine değineceğiz. Ülkemizde altın otu “ güneş çiçeği” olarak ta bilinmektedir.

Özellikle hemoride, sindirime, eklem ağrılarına faydalarıyla ön plana çıkmaktadır. İçerdiği zengin mineral kaynağı ve P vitamini sayesinde sağlığa birçok faydası bulunmaktadır. Gelin hep beraber altın otu faydaları ve zararları konusunda detaylı olarak bilgi sahibi olalım.

Altın otu nedir?

Halk arasında güneş çiçeği olarak bilinen altın otunun diğer isimleri dalakotu, mayasıl otu olarak geçmektedir. Şifalı bitki olarak aktarlarda bulabileceğimiz altın otu şık görüntüsü nedeniyle aynı zamanda süs bitkisi olarak ta kullanılmaktadır. Diğer taraftan altın otu yağı kozmetik alanda kullanılmaktadır. Genelde yüksek dağlarda yetişen altın otunun kökeni Avrupa kökenli olmasına karşılık Anadolu’da da yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

altın otu faydaları ve zararları
altın otu faydaları ve zararları

Altın Otunun Faydaları

  • Başta sindirim sistemi hastalıklarına ve basura karşı yaygın şekilde kullanılan altın otunun faydaları oldukça fazladır.
  • Mide yanmasına, gastrite iyi gelmekte ve mide özsuyunun artmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda bağırsak fonksiyonlarını düzenlemektedir.
  • Böbreklerde oluşan taş ve kumların vücuttan atılmasını sağlayan altın otu tam bir böbrek dostudur.
  • Prostata iyi gelmekte ve idrar söktürücü özelliği bulunmaktadır.
  • Tokluk hissi sağladığı için altın otu düzenli olarak tüketildiğinde zayıflamaya yardımcı olur.
  • Eklem ve kas ağrılarına, kireçlenmeye, romatizmaya iyi gelmektedir.
  • Sağlıklı bir cilde sahip olmak isteyenler altın otu çayını içebildiği gibi yağını da cilt için kullanabilir. Altın otu cildin nemlenerek sıkılaşmasını sağlar.
  • Düzenli şekilde altın otu çayını tüketilirse varislere iyi gelmekte ve aynı zamanda varis oluşumunu önlemektedir.

Altın Otu Nasıl Kullanılır?

Altın otu kurutulmuş halde çayı demlenerek kullanılır. Altın otu çayı için 1 yemek kaşığı kurutulmuş altın otu çiçeği 500 ml kaynar suyuna atılır ve 10 dakika demlenmesi beklenir. Sonrasında demlenen altın otu çayı süzülüp içilir.

Altın Otu Yağı Nasıl Kullanılır?

Cilde masaj yapmak için kullanılan altın otu yağı; cilde direkt olarak sürülmemelidir. Diğer yağlarla birlikte seyreltilerek saç ve cilt bakımında kullanılabilir. 1/1 oranında zeytinyağı ile birlikte altın otu yağını karıştırarak kullanabilirsiniz. Altın otu yağını eklem ve kas ağrılarında, romatizmada, kramp ağrılarında kullanmak faydalıdır. Aynı zamanda iltihaplı yaralara karşı altın otu yağı ile pansuman yapmakta oldukça faydalıdır. Altın otunun hem yağı hem de çayı cilt için oldukça faydalı bir ürünündür.

altın otu faydaları ve zararları
altın otu faydaları ve zararları

Altın Otunun Faydaları- Saraçoğlu

Altın otunun faydaları konusunda Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu şu şekilde bilgi vermektedir;

  • Altın otu böbreğin dostudur. İçerdiği tlizorit sayesinde yağ metabolizmasını hızlandırmaktadır.
  • Özellikle ıhlamur ve kuşburnu ile birlikte altın otu kullanılırsa vücuttaki yağları yakar.

Altın Otunun Zararları

Böbrek yetmezliği olanlar, safra kesesinde taş olanlar altın otu kullanma konusunda öncelikle doktora danışmalıdır. Yine hamile olanlar, tansiyon ve şeker hastaları da altın otu kullanmadan önce mutlaka doktordan tavsiye almalı ve sormalıdır. Aynı zamanda 10 yaşından küçük çocuklara altın otu verilmemesi gerekmektedir.

İlginizi çekebilir: Kiraz Sapı Çayı Faydaları ve Zararları

Sıkça Sorulan Sorular

Altın Otu Çayı Aç mı Tok mu Kullanılır?

Altın otu çayını tarife uygun şekilde demledikten sonra günde 2 kez aç kaz tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Altın Otu Hemoroide İyi Gelir mi?

Mide dostu olarak bilinen altın otu özellikle basura iyi gelmesiyle ön plana çıkan şifalı bir bitkidir.

Altın Otu Zayıflatır mı?

Ödem attırıcı özelliği sayesinde altın otu çayı tüketerek zayıflamak mümkündür. Aynı zamanda bazı uzmanlar tarafından altın otu çayını tüketmenin tokluk hissi verdiği de belirtilmektedir.

Altın Otu Nerelerde Bulunur?

Altın otunu bitki ürünü ve yağ olarak aktarlardan, internet üzerindeki satış noktalarından temin etmek mümkündür.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu