Şifalı Bitkiler

Alıç Sirkesinin Faydaları Nelerdir?

Belki çoğumuz tarafından bilinmeyen alıç sirkesi nedir, alıç sirkesinin faydaları nelerdir? gibi sorular birçok kişi tarafından merak konusudur. Alıç meyvesinden elde ettiğimiz alıç sirkesi ülkemizin dört bir yanında şifa niyetiyle kullandığımız ve ürettiğimiz bir üründür.

Ormanlarda ya da bahçelerde dikenli olarak önümüze çıkan alıç meyvesini kopararak belki yemişsinizdir. İşte bu meyveden üretilen sirkenin de sağlığa birçok faydası vardır. Peki, alıç sirkesi nedir, alıç sirkesinin faydaları nelerdir? bu konudaki detaylı bilgilere bu yazımızda sizlere ulaştırıyoruz. Hepinize iyi okumalar diliyoruz.

Alıç Sirkesi Nasıl Yapılır?

Dikenli ağaçlardan topladığımız alıçlardan sirkesini yaparak elde ettiğimiz bu ürünün; toplanması çok zahmetlidir. Bu yüzden sirkesi de bizim için çok değerlidir.

İnsan sağlığına birçok faydası bulunan alıç sirkesinin tarifini sizlerle paylaşıyoruz.

Gerekli olan malzemeler

  • 1 tatlı kaşığı toz şeker
  • 1 çay bardağı elma sirkesi
  • 1,5 tatlı kaşığı kaya tuzu
  • 1 kg alıç meyvesi
  • 2 litre su
  • 1 adet elma

Alıç Sirkesi Tarifi:

Alıçları güzelce yıkıyoruz. Sonra 5 litrelik cam kavanoz içerisine suyu ekliyoruz. Alıçları su dolu kaba koyuyoruz. Dilimlediğimiz elmaları da içerisine ilave ediyoruz. Daha sonra içerisine belirlediğimiz oranlarda tuzunu, şekerini ve sirkesini ilave ederek; kavanoz kapağını sıkı bir şekilde kapatıyoruz.

Gün içerisinde sabah ve öğle saatlerinde güneş ışığı altında bekletiyoruz. Diğer saatlerde ise güneş ışığı almayan; serin ve kuru bir yerde muhafaza ederek mayalanmasını sağlıyoruz. Alıç sirkesinin mayalanma süresi yaklaşık 10 gündür. 10 gün geçtikten sonra alıç sirkesini süzgeçle süzüyoruz. Karanlık ve serin olan yerde devamlı olarak muhafaza ederek tüketiyoruz.

alıç sirkesinin faydaları nelerdir?
alıç sirkesinin faydaları nelerdir?

Alıç Sirkesi Ne İşe Yarar? Nerelerde Kullanılır?

Birçok alanda kullandığımız alıç sirkesi; tedavi edici özellikte olmasa da destekleyici niteliktedir. Doğal ürün olarak evlerimizde bulundururuz. Gün içinde sade olarak içip tüketebildiğiniz gibi salatalarınıza da kullanırsanız iyi olur.

Hem aç karnına hem de tok olarak tüketebildiğimiz alıç sirkesini; 1 çay bardağı su içerisine 1 tatlı kaşığı alıç sirkesi ekleyerek içiniz. Bunu gün içerisinde en fazla 2 defa yapınız. Tüketme aralığı olarak 8 saat idealdir.

Alıç Sirkesi Nasıl Tüketilir?

Yoğunluğu fazla olduğundan ötürü alıç sirkesini fazla kullanırsanız; tansiyon düşüklüğüne neden olabilir. Aynı zamanda sek halde tüketmeniz halinde mide sorunları ile karşılaşırsınız. Bu yüzden su ile seyrelterek kullanmanızı tavsiye ederiz.

Alıç Sirkesinin Faydaları Nelerdir?

  • Kolesterolü dengeleyen alıç sirkesi; kötü kolesterolü düşürmekte, iyi kolesterolü ise yükseltmektedir.
  • Damar sertliği rahatsızlığı olanların sıklıkla tükettiği bir üründür. Kan dolaşımını hızlandırmakta, kalp kaslarını güçlendirmekte, damarların açılmasına katkı sağlamaktadır.
  • Tansiyon dengeleyici özelliği vardır
  • Anksiyete ve stres faktörlerine karşı da alıç sirkesi iyi gelmektedir.

Alıç Sirkesi Zayıflatır mı?

Özellikle diyet yapanlara karşı alıç sirkesini önermekteyiz. Metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlamaktadır. Diyetlerin etkisini artırmaktadır. Tokluk hissi oluşturmaktadır.

İdrar söktürücü özelliği olan alıç sirkesi; vücuttaki ödemin atılmasına katkı sağlar. Bu da kilo vermemizi hızlandırmaktadır. Haftada üç kez tüketmemiz halinde zayıflama için yeterli olacaktır. Düzenli olarak tüketmeye devam edersek 1-2 ay sonra gözle görülür şekilde fark yarattığını göreceksiniz. Sonuç olarak olumlu etkileri meydana gelecektir.

Alıç Sirkesinin Cilde Faydaları Nelerdir?

Antiseptik özelliği ile alıç sirkesi mikropları öldürücü etkisiyle beraber; ciltte bakteri oluşumunu engellemektedir. Su ile seyrelterek cilde sürdüğümüzde detoks etkisi oluşturmakta; cilt gözeneklerini temizlemektedir. Bir pamuk yardımıyla cildimizi sürerek yarım saat kadar bekleyerek; maske şeklinde kullanabiliriz. Daha sonrasında ise duru su ile yüzümüzü yıkamalıyız. Yarım saatten fazla ciltte durmasını önermiyorlar. Cilt kaşıntılarına iyi gelmektedir ancak döküntülü ve açık yaralı deri üstüne sürmemeliyiz.

Alıç Sirkesinin Yüze Faydaları Nelerdir?

Günlük bakım olarak yüz temizliği için kullandığımızda derinlemesine temizlik sağlayan alıç sirkesin; tonik gibi cildi silmek için kullanabilirsiniz. Su ile seyrelterek kullandığımızda ciltteki bakterilere bağlı oluşan; akne ve kızarıklıkları gidermekte ve ölü derinin azalmasını sağlamaktadır. Cilde uygularken göz ile temas etmemesine özen göstermelisiniz. Eğer gözünüze temas ederse hemen su ile yıkamalısınız. 15 günde bir maske olarak tercih edebilirsiniz. Yüzdeki kan dolaşımını hızlandıran alıç sirkesi; cildin doğal güzelliğine kavuşmasını sağlar.

Alıç Sirkesi Kalp-Damara Karşı Faydalı mıdır?

Dağların eteklediklerinden topladıkları alıçlardan sirkesini elde ediyorlar. Sirke için ise daha çok sarı alıç sirkesini tercih ederler. Bu sirkenin birçok faydası olduğu da ülkemizce onay almıştır. 3 aylık düzenli kullanmadan sonra etkisini göstermektedir. Damarların genişlemesini sağlamakta ve kan basıncını dengelemektedir. Bu sirke alıç meyvesi özel bir meyve olduğu için; kendisini de özel hale getirmektedir. Kalp kaslarını güçlendirme olan alıç sirkesini; kalp-damar rahatsızlığı olanlar mutfaklarında bulundurmalıdır. ,

Alıç Sirkesi Ne Zaman Tüketilmelidir?

Gün içerisinde ihtiyaca göre değişen tüketim oranı genel olarak; iki doz arasında 8 saat olacak şekilde tüketmeliyiz. Alıç sirkesini tüketirken su ile karıştırmalıyız. 1 çay bardağı su içine 1 tatlı kaşığı alıç sirkesi yeterlidir. Aynı zamanda salatalara da su ekleyerek kullanmamız da fayda olur.

Alıç Sirkesi Nasıl Saklanır ve Muhafaza Edilir?

Sirkeyi kullanıma kadar ağzını sıkıca kapatmalı ve hava almamasını sağlamalıyız. Kavanoz ya da şişenin olduğu yerin karanlık olması bizim için önem arz eder. Ancak şişe rengi koyu ise buna gerek yoktur. Şişesini açtıktan sonra ise nem olmayan, oda sıcaklığında muhafaza etmemiz gerekir. Ayrıca şişesini açtığımızdan itibaren yine karanlık yere koymamız gereklidir.

Sık sık tortulanma özelliği gösterdiğinden dolayı alıç sirkesinin tortularını; bazı zamanlarda süzerek temizleyebilirsiniz. Doğru koşulda muhafaza ettiğinizden emin olmak adına; poşet kullanmanızı tavsiye ederiz. Mutfak dolabı içerisinde hava almayacak şekilde kavanozlarda korumalıyız. Koyu renkli poşetlere koyarak ta hava ve ışık almadığından emin oluruz.

Başka bir konu olan rooibos çayı faydaları nelerdir? okumak için buraya tıklayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu