Apiterapi

Akasya Balı Nedir? Akasya Balının Faydaları Nelerdir?

Herkese merhabalar. Bu yazımızda sizlere akasya balı nedir, akasya balının faydaları nelerdir konusunda detaylı bilgiler vereceğiz. Şimdiden herkese iyi okumalar dileyerek yazımıza başlıyorum.

Akasya ağacı olarak bildiğimiz Robinia psödoakasya çiçeğindeki nektarların arıların toplamasıyla elde ettikleri bala akasya balı adı veriyoruz. Genel olarak Doğu Karadeniz bölgesinde bahar ayının yaklaşmasıyla beraber; ağaçlar çiçek açar. Arılar genelde bu bölgede yoğun olarak akasya balı üretmektedir.

Akasya Balı Nerede Üretilir

Ülkemizde yoğun akasya ağaçları Doğu Karadeniz bölgesindedir. Özellikle Artvin ve Kaçkar yöresinde Kafkas arıları tarafından akasya balı üretiliyor. Diğer ballara nazaran akasya balının anti-bakteriyel özelliği daha fazladır. Bu sebeple insanların çokça tercih ettiği ürünler arasında yer almaktadır. Normal bala göre akasya balının rengi daha açıktır. Uygun saklama durumunda akasya balı uzun sürelerde akışkanlığını korumaktadır. Diğer normal çiçek ballarına göre kristalleşme süresi daha uzun sürmektedir. Akasya balının içeriğinde yüksek oranda früktoz bulunduğu için bu durumla karşılaşırız.

Akasya Balı Besin Değeri

1 yemek kaşığı kadar akasya balı içerisinde 60 kalori değerinde 17 gr kadar şeker yer alır. Balın içerisinde başta früktoz olmak üzere sakaroz ve glikoz da vardır. Fakat içinde yağ, lif ve protein yer almamaktadır. Magnezyum ve C vitamini olmak üzere az oranlarda da vitamin ve mineral vardır.

Akasya Balı Özellikleri

  • Rengi açık tonlarda olup genelde açık sarı ve altın rengindedir.
  • Kendine has aroması ve kokusu vardır.
  • Tatlandırıcı olarak aroması nedeniyle birçok kişi tercih eder.

Akasya Balının Faydaları

Antioksidan kaynağı Akasya balı

Sağlık bakımından faydasına bakacak olursak bu bal büyük oranda antioksidan kaynağıdır. İçeriğinde yer alan flavonoidler; serbest radikal hücrelerin oluşmasını engellemektedir. Bu da kronik hastalık riskini azaltmaktadır.

Doğal antibakteriyel özelliği

Bu özelliği sayesinde bal içerisinde az oranda hidrojen peroksit üretmekte; gereken bileşenleri sağlamaktadır. Hücre duvarını parçalayarak bakterilerin ölmesini sağlamaktadır. Yaraların daha iyi ve hızlı şekilde iyileşmesini sağlamaktadır. Ağız yaralarına karşı oldukça faydalıdır. Anti-bakteriyel özelliği aynı zamanda ciltte meydana gelen sivilceler ve cilt lekeleri oluşmasını engeller. Cildin daha berrak ve pürüzsüz olmasını sağlar.

  • Astıma bağlı oluşan nefes darlığı ve öksürük gibi şikayetlerin azalmasını sağlamaktadır.
  • Gelişim çağında olan çocuklardaki diş ve kemik gelişimine katkı sağlamaktadır. Diğer taraftan kansızlık ve buna bağlı meydana gelen yorgunluğa iyi gelmektedir.
  • Başta bel ağrısı yaşayan kişiler ve diğer ağrılara karşı da akasya balı oldukça etkilidir.

Akasya Balının Yan Etkileri Ve Zararları

1 yaş altı bebeklerde botulizme neden olduğundan ötürü bal tüketmesini tavsiye etmeyiz. Diğer taraftan şeker hastalığı olan kişiler de akasya balının tüketirken dikkatli olmalıdır. Arı ürünleri ya da arıya karşı alerjisi olanlarda; tüketirken özen göstermelidir. Alerjik reaksiyon gösterme ihtimalini unutmayınız. Arı ya da bala alerjisi olan kişilerin arı ürünlerine de bazen alerjik reaksiyon gösterdiği olabilmektedir. Bu sebeple bu kişilerinde dikkatli olması gerekmektedir.

Akasya Balı Nasıl Tüketilir

İçeriğinde yüksek miktarda früktoz olduğu için; akasya balını ölçülü tüketmek gerekir. Sabahları aç karnına 1 tatlı kaşığı kadar tüketmek bizim için yeterli olacaktır. Boğazdaki bakterileri temizler ve sindirim sistemimizin daha sağlıklı çalışmasını sağlar. Kahvaltılarda da yine ölçülü şekilde akasya balı tercih edebilirsiniz. Ilık süt içinde de tüketirseniz iyi olur.

Akasya Balı Fiyatı

Diğer ballara göre ülkemizde sınırlı olarak üretimi söz konusu olduğu için; fiyat olarak akasya balı daha pahalıdır. Kg fiyatı olarak şuan değeri 200-250 TL arasındadır. Üretim koşullarına göre fiyat farklılığı söz konusu olmaktadır.

Akasya Balı Nereden Satın Alınır?

Bu balı nereden satın alacağız sorusuna cevap olarak; güvenli şekilde işini dürüst yapan bizzat arıcının kendisinden satın almanızı tavsiye ederim. Bu mümkün değilse piyasada güven veren ödül almış, gerçekten işini hakkıyla yapan firmalardan temin etmelisiniz. Bal analizi yapmış ve bunu kanıtlayan firmaları tercih ediniz.

Evet; akasya balı nedir, akasya balının faydaları nelerdir konusunda sizlere vereceğimiz bilgiler bu kadar. umarım faydalı olur.

Okumak için İşçi arıların yaşam evresi buraya tıklayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu