Sağlık

Ağlamanın Vücuda Faydaları

Son zamanlarda ne zaman sessiz bir şekilde ya da hıçkıra hıçkıra ağladığınızı hatırlıyorsunuz? Yoksa siz de ağlamakta zorluk çeken insanlardan mısınız? Eğer öğle birisi iseniz ağlamanın faydalarını öğrenmeniz gereklidir. Ağlamanın vücuda faydaları konusunda bu yazımızdaki bilgileri sizlerle paylaşacağız.

İhtiyaç duyulduğunda ağlayarak faydalarından nasibinizi alabilecek ; kendinizi ağlamak adına tutmamaya karar vererek rahat bir biçimde ağlayabileceksiniz. Ruh ve beden sağlığı açısından ağlamanın vücuda faydaları oldukça fazladır.

Ağlamanın sağlık açısından öncelikle stresi azaltarak insana bir rahatlama verdiği düşünülmektedir. Ağlama olayı strese bağlı olarak kimyasalların vücuttan atılmasına yardımcı olmaktadır. Bunun sayesinde ise kişi kendini rahatlamış olarak hissetmektedir. Vücut içerisindeki zehirli maddelerin atılmasına fayda sağlamakla beraber zor durumlar ile başa çıkmakta yardımcı olmaktadır.

Ağlamanın Bilimsel Açıklaması

Ağlama faaliyeti vücudun gösterdiği bir reaksiyondur. Diğer salgı olaylarından farkı bulunmaz. Beynin uyarılması halinde Kranyal Sinir adı verilen bölgede gözyaşı bezleri uyarılmakta ve böylece gözyaşı sentezlenmektedir.

En büyük gözyaşı salgı bezi Lakrimal bezidir. Bu bez duygusal ve reflekse dayalı gözyaşlarını salgılamaktadır. Tel Aviv Üniversitesi’nde ağlamanın evrimsel kökenleri incelenmiştir. Bu araştırmalara göre gözyaşları güçsüzlük belirtisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Ağlama faaliyetinin sosyal ilişkilerin düzenlenmesinde rol oynadığı düşünülmektedir.

ağlamanın vücuda faydaları
ağlamanın vücuda faydaları

Ağlamanın Beyne Faydaları

Oldukça hüzünlü ve stresli bir dönemde olabilirsiniz. Örneğin; sevgiliniz sizi terk etmiş olabilir ve bu durumda duygusal bir yoğunluk yaşıyorsunuz. Böyle bir durumda ağlamanın beyne olan faydalarını şu şekilde açıklamak mümkündür.

Ağladığınızın zaman zihniniz daha iyi çalışmaya başlar ve durumları daha net olarak görebilirsiniz. Takıntılı düşünceleri bir türlü aklından çıkaramayan insanlar; ağlayarak vücuttaki gerginliğini atabilir ve böylece zihnide rahatlar.

Aynı zamanda ağlamak sinir sistemindeki toksik maddeleri atmayı sağlamaktadır. Stres sonucu vücutta biriken birçok zararlı madde ağlama sayesinde atılır. Ayrıca endorfin hormonu salgılanmasına da ağlamak katkı sağlamaktadır.

Ağlamak Ayıp Değildir

Hisleri dışa vurmak faydalıdır ve eğer hislerin içeride birikmesine izin verilirse; bu durum insanı hem bedeni ve hem de ruhsal açıdan etkiler. Ağlamak etraftaki kişiler ile daha güçlü bağ kurmanız adına fayda sağlamaktadır. Eğer ağlar iken yanınızda sizi önemsemekte olan birileri var ise ; bu açık davranışınız onun hoşuna gidecek ve yardım etmeye çalışacaktır. Hisler ile yüzleşerek daha ileri gidebileceksiniz.

Diğer bir ifade ile geçmiş ile ne kadar hızlı bir şekilde yüzleşme yapılır ise daha iyi bir geleceğe de o kadar hızlı bir şekilde adım atılabilir. Bu nedenden dolayı hislerle yüzleşmek ağlamaya yol açacaksa hiç geri durmamak gereklidir ve faydalıdır.

Fiziksel olarak gözyaşları kurumuş olan gözlerin nemlenmesine fayda sağlayarak ; gözlerin fonksiyonlarını daha sağlıklı bir şekilde yerine getirmesini sağlar. Ağlamak ile gözlere kaçan iritanların gözden atılmasına fayda sağlamış olursunuz.

ağlamanın vücuda faydaları
ağlamanın vücuda faydaları

Ağlamak aynı zamanda kalp, damar, mide kemik veya kaslar ile ilgili rahatsızlıklara sebep olacak; hormonların vücuttan atılmasına yardımcı olmaktadır. Bu nedenle de ağlamak bu çeşit rahatsızlıklar açısından fayda sağlamaktadır.

Ağlar iken gözlerden yaş gelmesi ile birlikte burunda akmaya başlar. Bu nedende dolayı ağlar iken burunda yer almakta olan iritan ve bakteriler dışarı atılmaktadır. Gözyaşının anti bakteriyel özellik taşıması ile birlikte gözde oluşabilecek enfeksiyonların da önüne geçilmektedir.

Ağlamak ile birlikte endorfin salgılanarak mutluluk hormonunda artış sağlanır. Endorfinin başka bir etkisi ise ağrıları hafifletme özelliğine sahiptir. İnsanların %88 kadarı ağladıktan sonra kendilerini çok iyi hissediyor iken; yaklaşık %12 si ise ağlama sonrası kendini kötü hissederler. Ergenlik çağına kadar ağlama seviyeleri cinsiyete göre çok fazla farklılık göstermemektir.

Erkek ve Kadınlarda Ağlama Durumu

Testosteron hormonu erkeklerde ağlamayı azaltıyor iken östrojen ve prolaktin ağlama eğilimini artırmaktadır. Erkekler terleme ile beraber duygusal stres sonucunda toksinlerin vücuttan atabilmektedir. Erkeklerin kadınlara oranla daha yüksek terleme seviyesi bulunmaktadır. Çocuklara her ne kadar cesur ol ve ağlama deseler de ;ağlamak acının hafiflemesine yardımcı olduğundan dolayı bu kavram yanlış bir kavramdır.

Ağlamanın bunca faydasına rağmen ağlamak her zaman da iyi bir şey değildir ve depresyon doğrum sonrası depresyon gibi ciddi sorunlara yol açabilmektedir. Ayrıca ağlamanın iyileştirici etkisi de bulunmaktadır fakat herkes için bu durum geçerli değildir.

Araştırmacıların yapmış oldukları çalışmalara göre ruh hali değişken olan kişiler ağladıktan sonra kendilerini çok daha iyi hissetmemektedirler. Bu nedenle ağlamanın vücuda faydaları konusunda herkes için aynı şeyi söylemek pek mümkün değildir.

Eğer sürekli ağlamakta iseniz ve kendinizi kötü hissetmekte iseniz bu durum sizin için iyi değildir ve profesyonel desteğe ihtiyacınız olabilir. İstatistiklere göre insanların yaşamları boyunca yaklaşık 95 litre gözyaşı döktüğünü göstermektedir.

Bu ise 10 kovaya denk gelmektedir. Hayvanlar bile ağlayabilmektedir. Öyle ki hayvan terbiyecileri kızdığı genç bir filin gözyaşına boğulduğunu belirtmektedir. Ağlamak konusunda en eski edebi bulguya göre Gılgamış destanında rastlanmaktadır. Bu destanda karamsarlık içerisinde olan Gılgamış aşırı şekilde gözyaşı dökmektedir.

Ağlamanın Faydaları ve Zararları

Günümüzde herhalde stresi olmayan insan yok denecek kadar azdır. Toplumsal olarak fazla stresli olduğumuz bu dönemlerde bazı zamanlarda ağlamak insanları rahatlatır. İnsanda mutluluk hormonu salgılayarak stresi azaltır. Fakat ağlamanın da bir boyutu olmalıdır. Aşırıya kaçılması halinde ağlamanın zararları da görülür.

Ağlamanın Faydaları

Halk arasında “içine atarak hastalanma” cümlesi çok sık kullanılır. Burada insanın bir şeyi üzüntüyle karşılaması ya da strese girmesi halinde bunu dışarıya yansıtmasından bahsedilir. İnsanın psikolojik olarak rahatlamasını sağlayan eylemlerden birisi de ağlamaktır.

Ağlayarak üzüntüleri içinize atmamış olursunuz. Aynı zamanda ağlayan kişilerin kalp damarları açıldığından dolayı kalp hastalıkları ve kalp krizi riski azalır. Üzüntü nedeniyle tansiyonu devamlı çıkan ve tansiyon hastası olan kişiler, ağladığı zaman tansiyonu normale döner. Ağlayan kişilerde göz kuruluğu şikayetleri azalır.

Ağlamanın Zararları

Ağlamanın tek bir zararı olabilir. Oda fazla ağladığımızın gözlerimizin şişmesi ve kızarmasıdır. Bu durumda zaten geçicidir. Eğer gözleriniz ağlamaktan şişmiş ve kızarmış bir vaziyette ise ılık çay ve pamuk ile gözünüze pansuman yapabilirsiniz.

Doğru Nefes alma teknikleri okumak için buraya tıklayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu