Arivehayat

Ağız İçi Yaraları Ve Propolisin Faydaları

Ağız içi yaraları için uzmanlar tarafından önerilen düzenli şekilde kullandığında hastalık riskini azalttığı öne sürülün propolis oldukça değerli bir arı ürünüdür. Ağız içi yaraları ve propolisin faydaları konusunda Yüksek Gıda Mühendisi Aslı Elif Tanuğur Samancı tarafından da vurgular yapılmaktadır.

Su bazlı propolisin yetişkinlerde ve çocuklarda kullanım dozajı farklı olsa da ağız içi yaralarına propolisin faydaları oldukça fazladır. Ağız içi yaraları ve aft için doğrudan uygulandığı zaman fayda sağlamaktadır. Antioksidan, anti-mikrobiyal, antifungal ve antibakteriyel özelliğe sahip olan propolis ağızda oluşabilecek bakterilerin oluşumunu da engellemektedir. Binlerce yıldır birçok hastalığın tedavisinde düzenli olarak kullanılmaktadır.

Ağız Yaraları Propolisin Ve Diğer Hastalıklar İçin Kullanımı

Ağız ve diş sağlığı propolis kullanımı ile ilgili bilimsel birçok çalışma yer almaktadır. Gelişmiş ülkelerde ağız sağlığında propolisin ağız sağlığı için uygulama alanları yer almıştır. Ağız içerisindeki mantar, virüs ve bakterileri öldürmekte, diş eti çekilmesi, diş eti iltihapları ve diş çürümesine karşı da oldukça etkili olmaktadır.

ağız içi yaraları
Ağız İçi Yaraları Ve Propolisin Faydaları 2022

Düzenli olarak propolisin tüketilmesi bağışıklık sistemini güçlendirmekte, hastalanma sıklığı ile beraber ilaç kullanımı da önemli derecede azaltmaktadır. Bağışıklık sistemini desteklemek adına yetişkinler günde 20 damla, çocuklar ise 10 damla; eğer ağız yaraları için propolis kullanılacaksa yetişkinlerde günde 40 damla, çocuklarda 20 damla olacak şekilde doğrudan bölgeye uygulanmalıdır.

Kemoterapi ve Radyoterapi Sonrası Propolis Kullanımı

Ateşli hastalıklar sonrasında radyoterapi ve kemoterapi uygulamaları neticesinde kişilerde ağız içi yara ve aftlar sıklıkla görülebilmektedir. Bu durumda hastaların medikal tedavilerine ek olarak doğal ürünler de kullanması önem taşımaktadır. Bu noktada propolis destekleyici en değerli doğal ürünler arasında yer almaktadır.

Propolisin ağızda oluşan yaralara ve bakterilere karşı etkileri incelenmiştir. 2010 yılında Jendauba Üniversitesi tarafından yapılan çalışmada 48 saat süre boyunca 33 farklı bakterinin çoğaltılması sağlandıktan sonra propolis özütü ile etkileşimi izlenmiştir. 24 saat içerisinde bakterilerin yüzde 87 oranında azaldığı görülmüştür. Çalışma sonrasında propolisin ağızdaki bakterilere karşı oldukça etkili bir ürün olduğu saptanmıştır.

ağız içi yaraları
ağız içi yaraları

2016 yılında başka bir üniversitede ise yapılan çalışmada baş ve boyun kanseri olan hastaların kemoterapi alması sonucunda ağız içi yaraları için propolis kullanımı incelemeye alınmıştır. 20 kişi kontrol grubunda 20 kişi ise deney grubunda olmak üzere çalışmaya toplam 40 kişi alınmıştır. Deney grubunda yer alan kişiler 5 ml propolis ile kontrol grubundaki bireyler 5 ml su ile günde 3 defa 1 hafta boyunca ağız gargarasına devam etmişlerdir.

Çalışma sonrasında propolis kullanan grubun ağız içi yaralarının yüzde 65 oranında azaldığı görülmüştür. Bu da göstermektedir ki propolis ağız içi yaralarına karşı oldukça etkili olan değerli bir üründür. Çalışma neticesinde de araştırma yapan uzmanlar tarafından kemoterapi gören hastalarda meydana gelen ağız içi yaralarına karşı propolisin gargara şeklinde kullanımının oral mukozit adına etkili olduğu belirtilmiştir.

Sıkça Sorulan Sorular

Propolis Dil Yarasına İyi Gelir mi?

Doğal yaraları gidermek en etkili yöntemlerden birisi de propolis kullanımıdır. 1 çay bardağının yarısı kadar propolis damlayı dil yarası üzerine sürebilirsiniz. Dildeki iltihabı almak için son derece etkili bir üründür.

Propolis Ağıza Damlatılır mı?

Damla propolisin oral yolla ya da cilt üzerine sürülerek kullanıldığı bilinmektedir. Özellikle ağız yaraları için propolisin faydaları oldukça faydalıdır. Yine boğaz yaraları ve enfeksiyonları içinde propolis gargarası yapılabilir ya da bir gıda içerisine damlatarak tüketilebilir.

Propolis Gargara Nasıl Yapılır?

1 su bardağı su içerisine 20 damla kadar suda çözünen propolis damlası, 1 tatlı kaşığı doğal elma sirkesi, 1 çay kaşığı tuz eklenerek karıştırılır. Bu karışımı günde 2 defa gargara halinde kullanmak diş etlerine faydalı olacaktır.

Propolis Diş Eti İçin Nasıl Kullanılır?

Ağız ve diş sağlığını korumak için sıvı propolisi damla halinde kullanarak ve gargara yaparak kullandığımızda diş eti için faydalı olduğunu görmekteyiz. Ancak propolis bir ilaç değil, besin takviyesidir. Diş ve diş eti sorunları için en kısa zamanda bir diş doktoruna başvurmayı ihmal etmemelidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu