Şifalı Bitkiler

Adaçayının Faydaları Nelerdir?

Alternatif tıp dalında ve bitkisel tedavi yöntemlerinde adaçayı uzun yıllardır kullandığımız bitkisel bir üründür. Ruhsal hastalıklar, sinirsel hastalıklar konusunda yanı sıra soğuk algınlığı tedavisinde kullanmaktayız. Peki, adaçayı nedir adaçayının faydaları nelerdir? bu konuda bilgi verelim. İltihap giderici özelliği olan adaçayı; antibakteriyel özelliği sayesinde solunum yolu rahatsızlıklarına fayda sağlar.

İşte bu yazıda adaçayı nedir, adaçayının faydaları nelerdir? Adaçayı nasıl demlenir, adaçayı nasıl yakılır gibi sorulara cevap vereceğiz.

Adaçayı nedir?

Asıl adı salvia officinalis adını verdikleri adaçayı aslında Orta Doğu ve Akdeniz bölgelerine özgü, yaprakları yeşil, ballıbabagiller familyasından olan bir bitkidir. Bu bitkinin yaprakları küçük saçı andıran trikom adındaki yapıyla kaplıdır. İçerisinde A, C, E, B9 ve K vitaminleri ile potasyum, magnezyum, çinko gibi mineraller yer alır.

Dünyada ortalama 5000 çeşit adaçayı vardır. Ülkemizde ise 565 farklı türü yer alır. En fazla bildiğimiz ve sağlık tedavisinde kullandığımız ise tıbbı adaçayı(salvia officinalis)’dır. Anadolu adaçayı da yaygın şekilde yetişmektedir.

adaçayının faydaları nelerdir?
adaçayının faydaları nelerdir?

Adaçayının Faydaları

 • Özellikle yaprakları hazımsızlığa iyi gelmekte; bağırsak spazm oluşumunu önlemektedir.
 • Aşırı terleme yani hiperhidroz, menopoz dönemindeki ateş basmaları, adet düzensizlikleri gibi sorunlarda kullanabiliriz.
 • Günde 2 defa düzenli şekilde adaçayı tüketirsek kolesterol dengesi düzene girer.
 • Kan şekerinin ani dalgalanmalarını önleyerek, karaciğerdeki glikoz salınımı da düzenlemektedir.
 • Adaçayını tüketenlerin kolon kanserine yakalanma riskinin azaldığı yanı sıra; böbrek ve cilt kanserine karşı da etkilidir.
 • Yine orta ve hafif derecede Alzheimer belirtilerini azaltmakta; hafızayı güçlendirmekte, bilgi işlem yeteneğini geliştirmektedir.
 • Sınavlarınızdan önce adaçayı tüketmeniz halinde mantık yürütme ve zihinsel gelişimde katkıda bulunmakta; dikkat ve konsantrasyonu güçlendirmektedir.
 • Sakinleştirici ve kaygı giderici özellikte olan adaçayını düzenli olarak tükettiğimizde ; depresyondan kaynaklanan olumsuzlukları azaltırız.
 • İçerisinde K vitamini olduğu için kemik bütünlüğünü koruma büyük rol oynamaktadır. Kemiklerin incelmesini engellemektedir. Kemik sağlığına büyük katkı sağlamaktadır.
 • Mantar gibi problemlerle karşılaşırsanız o bölgeye adaçayı yağını sürünüz. Aynı zamanda saç derisini beslemekte ve saçların temiz olmasını sağlamaktadır. Adaçayı yağını inceltin ve saç diplerinize masaj yapın. 15 dakika bekledikten sonra saçınızı yıkayın.
 • Bronşit ve astımı olanlar adaçayı yağından 3-5 damla banyo suyuna damlatırsa faydası olur.
 • Yapraklarını ezip lapa haline getirerek; kesiklere ve yaralara karşı kullanabilirsiniz.
 • Sakinleştirici özelliği ile beraber adaçayı aynı zamanda uykusuzluğu gidermekte ve vücuda enerji sağlamaktadır.

Adaçayının Cilde Faydaları

Özellikle bazı kremlerde adaçayı özü yer almaktadır; bu kremleri sizlerde egzema, sivilce, cilt akneleri, sedef hastalığı gibi cilt hastalıklarına karşı kullanabilirsiniz. Cilde faydaları konusunda yine ultraviyole ışınları sonucu cildimizde oluşan kızarıklıkların önlenmesini sağlar. Cilt lekelerini gidermek için de adaçayı özünü kullanmanızı tavsiye ederiz.

Adaçayının Ağız ve Diş Eti Hastalıklarına Faydaları

Ağız ve diş sağlığı bakımından adaçayını değerlendirecek olursak; dişlerin beyazlamasını sağlar. Diş eti iltihaplarına, diş apselerine karşı iyi gelir. Diş ve ağız hastalıklarından kaynaklanan boğaz iltihapları ve enfeksiyonlarına karşı; adaçayı gargarası yapmanızı şiddetle öneririz. Adaçayı ile düzenli olarak gargara yaparsanız; diş boşluğu oluşmasına neden olan Streptococcus mutans adı verdikleri bakterinin oluşumuna engellersiniz.

Adaçayı Nasıl Kurutulur?

Yaprakları ve gövdesiyle birlikte adaçayını ılık suda yıkıyoruz ve daha sonra kurumaya bırakıyoruz. Gövdelerinden demet yaparak; gövde ve yapraklarını kese kağıdının içine koyup, ip yardımıyla ağzını düğümlüyoruz. Yalnız burada dikkat etmemiz gereken havalanması için kese kağıdına birkaç delik açıyoruz. Sonrasında ise dik bir şekilde duvara asıyoruz. Muhafaza edeceğimiz odanın ise serin, güneş almayan, havadar bir yer olmasına dikkat ediyoruz. Yaklaşık iki hafta sonra kuruyan adaçaylarının yapraklarını; gövdelerinden ayırıyoruz. Hava geçirmeyen kapalı kap içerisinde yine güneş almayan yerde 6 ay kadar muhafaza ederiz.

Adaçayı Nasıl Demlenir?

Güzel bir adaçayı demlemek için 1 su bardağı kadar kaynar suya; 1 tatlı kaşığı toz haline getirdiğimiz adaçayını atarak 10 dakika demlemeye bırakıyoruz. Fakat adaçayı tazeyse 5 dakika bekletmek yeterlidir. Demleme yaparken suda kaynatmamalıyız. Kaynayan suya atarak dem almasını beklemeliyiz.

Adaçayı Nasıl Yakılır?

Şimdi gelelim adaçayını neden yakarız, adaçayı yakmanın faydaları nelerdir. Adaçayını yaktığımız ortamda havada yer alan bakteri ve mikropların temizlenmesini sağlarız. Tütsü yapmak için ise en uygunu beyaz adaçayı tercih etmektir. Bir avuç beyaz adaçayını yakıyoruz ve üfleyerek alevini söndürüyoruz. Tütsü yapılarak ortamın duman olmasını sağladıktan sonra havadaki bakteri oranı büyük oranda azalacak; bunun etkisi de 1 gün boyunca sürecektir. Yine aynı zamanda adaçayı yakmanın solunum yolu rahatsızlıklarına iyi geldiğini söylemekteler. Ortamdaki negatif enerjinin azalmasını da sağlamakta ve sakinleştirici etkisi bulunmaktadır.

Adaçayının Zararları Ve Yan Etkileri

 • Hamile ya da emziren annelerin adaçayı tüketmesini önermezler. Çünkü anne sütünün salgısının azaldığı yönünde görüşler ağırlıktadır.
 • 6 yaşından küçüklerin adaçayı tüketmemesi gerekir.
 • Gün içerisinde en fazla 3 fincan tüketmeliyiz. Fazla tüketimi ise kan basıncında yükselmeye neden olmaktadır. Tansiyon sorunu olanlar ise günde 1 fincanı geçmemelidir.
 • Ameliyat olmadan önce ya da ameliyat sonrasında adaçayı tüketmek iyi olmaz.
 • Kronik rahatsızlıklara bağlı düzenli olarak ilaç kullananlar, nöbet önleyici ilaç kullananlar, sakinleştirici kullananlar adaçayı tüketmesinler.

Adaçayı Yağı Nasıl Kullanılır?

 Adaçayı yağı; 

 • Adet sancı ve ağrılarına karşı 1 bardak suya 2-3 damla adaçayı yağını karıştırarak; karın bölgesine masaj yaparsanız faydalı olur. Yine aynı şekilde vücutta ağrıyan yerinize masaj yapmanız yararlıdır.
 • Badem yağı, Hindistan cevizi yağı ve adaçayı yağını karıştırıp cilt bakımı için kullanmak faydalıdır.
 • 100 ml suya 2 damla adaçayı yağı damlatıp gargara yaparsanız, ağız bakımı için fayda sağlar. Haftada 3 kere bu uygulamayı yapınız
 • Mide şişkinliği ve yanmasına karşı 1 bardak suya 1 damla adaçayı yağı damlatın tüketiniz.

 Adaçayı Yağı Neye İyi Gelir?

 • Saç dökülmesine karşı etkilidir, saç kepeklenmesini önlemektedir. Saçların güçlenmesini sağlar.
 • Cilt lekelerini giderir ve cildin temiz olmasına katkıda bulunur.
 • Afrodizyak özelliği vardır.
 • Anti-bakteriyel özelliği yer alır.
 • Sinir sistemine karşı olumlu katkısı olur.

Özellikle saç bakımı için kullanmayı düşünenler; şampuan içerisine ya da saç bakım kremlerine 2-3 damla adaçayı yağı ekleyerek kullanırsa faydasını görür. Sindirim ve dolaşım sistemi için kullanmayı düşünenlerde; bir su bardağına birkaç damla damlatıp içsinler. Bebeklerin topuğuna ya da karnına sürerek gaz sancısını azaltabilirsiniz.

ZEYTİN YAPRAĞI ÇAYI FAYDALARI OKUMAK İÇİN BURAYA TIKLAYIN.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu